Žateckou 4. brigádu navštívil americký generál William Gayler

V pátek 13. listopadu 2015 navštívil americký generálmajor William Gayler v doprovodu velitele Pozemních sil generálmajora Jána Gurníka 4. brigádu rychlého nasazení.

Zástupce velitele 4. brigády rychlého nasazení plukovník Antonín Genser v rámci úvodní prezentace seznámil generála Gaylera se 4. brigádou, s činností jejich příslušníků a to jak doma tak i v zahraničních operacích.

Po úvodní prezentaci, kde měl možnost seznámení s velitelem podřízeného 41. mechanizovaného praporu brigády, směřovaly první kroky generála Gaylera ke statické ukázce výzbroje a výstroje 4. brigády rychlého nasazení. V rámci ukázky byly viděny pistole PHANTOM, GLOCK, útočné pušky BREN, kulomety MINIMI, odstřelovací pušky SAKO, FALCON, 60mm minomet ANTOS, 120mm minomet vz. 82, tak i kolovou techniku IVECO, Land Rover Defender 130 KAJMAN a především kolová bojová vozidla PANDUR ve všech modifikacích.

„Jsem rád, že americká armáda má tak dobré spojence jako jste vy. Pokud někdy budeme muset využít své schopnosti, jsme připraveni to udělat společně a se ctí,“ řekl generál Gayler při statické ukázce vojákům.

Následovala dynamická ukázka výcviku mechanizované čety za využití bojových vozidel Pandur. Jednotka prováděla nácvik přesunu a zaujetí obrany s cílem zabránit proniknutí nepřítele a způsobit mu co největší ztráty.

Generál Gayler se v rámci pracovní návštěvy seznámil se 4. brigádou,  s jejími schopnostmi a možnostmi nasazení v rámci jednotek sil rychlé reakce.

„Děkuji všem příslušníkům brigády za prezentaci a ukázku, která byla velmi zajímavá a působivá,“ dodal generál Gayler na závěr návštěvy u 4. brigády rychlého nasazení.