Červené barety stály v první linii před školními lavicemi

Zdravotník rotmistr Michal Doubek ze 41.mechanizovaného praporu při praktické ukázce

Projekt POKOS neboli Příprava občanů k obraně státu pokračuje i v tomto roce. Právě za dětmi do Základní školy v Mariánských Lázní a Lokte v západních Čechách přijeli vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení a zástupci Ministerstva obrany ČR.

Poskytování první pomoci, ochrana před nebezpečnými chemickými látkami, zkušenosti ze zahraničních misí a informace o české armádě, to byla témata, se kterými přijely ve středu 13. a ve čtvrtek 14. ledna červené barety mezi tři stovky dětí z druhého stupně základních škol.

Velký zájem ze strany žáků byl jak o základní ošetření raněného a vybavenost vojenských zdravotníků, tak o specifické činnosti jako je resuscitace, záchrana tonoucího nebo tepenné krvácení. Řada otázek padala i na poskytnutí první pomoci v bojových podmínkách, které u každé jednotky řeší tzv. CLS (Combat life saver). Došlo i na názornou ukázku incidentu s využitím samotných žáků. „Jejich znalosti o první pomoci jsou na vysoké úrovni a mile mě překvapily,“ dodal rotmistr Michal Doubek, zdravotník ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce.

Chemické zbraně v historii a současnosti

U chemiků budily velký zájem ukázky chemických obleků, masek,  přístrojů a jiného  „nádobíčka“. Ještě předtím ale vojáci zabrousili i do historie, kdy byly chemické zbraně ve válce poprvé použity. „Docela mě některé děti překvapily svými znalostmi,“ říká rotný Jaroslav Chmelař ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce. „Z jejich otázek hned poznáte, kdo má základní znalosti a kdo se o chemii zajímá víc.“ Svého kolegu doplnil četař Tomáš Chrenko, který pomáhal dětem s oblékáním ochranného protichemického obleku včetně masky a pláštěnky. „Některé se stydí, jiné se spolužákům smějí, ale perfektní je, když narazíte na někoho, koho to baví. I pro nás je to skvělé zpestření naší práce, zvlášť kdyby jim alespoň něco utkvělo v paměti.“

Kluci také zbystřili při videu, kterým jim kapitán Milan Němec ze Žatce přiblížil, jak funguje navádění řízené střely SPYKE  na cíl. Ta měla na sobě malou kameru. „Tady sledujete dráhu střely. Je to podobné jako při počítačových hrách, ale tady je to skutečné,“ komentoval záběry kapitán Němec. Všichni pak viděli, jak střela vyletí do kilometrové výšky a střelec operátor ji na dálku navede na cíl.

Jak se žije vojákovi v Afghánistánu

Svým vystoupením zaujal děti i desátník Roman Štýber. Ten jim názorně popsal své předloňské působení v Afghánistánu na základně Bagrám. Děti se tak dozvěděly, jak dlouho se tam letí, v čem vojáci téměř půl roku žijí, co jedí, jaké úkoly tam plní. Dále děti zaujal způsob života dětí a lidí v Afghánistánu. Prozradil i to, jak tam tráví vojáci volný čas a jaké mají spojení s domovem. Dotazy nebraly konce.