Válečný veterán generálporučík Jaroslav Klemeš oslavil 94. narozeniny

Ve čtvrtek 28. ledna 2016 oslavil válečný veterán generálporučík Jaroslav Klemeš 94. narozeniny.

Oslava jeho 94. narozenin se konala pod záštitou 4. brigády rychlého nasazení u 43. výsadkového praporu v místním chrudimském klubu výsadkářů, kde se sešli zástupci 4. brigády a výsadkových klubů.

Generálporučík Jaroslav Klemeš (narozen 31. prosince 1922) je poslední žijící parašutista, který za války seskočil do protektorátu a aktivně se účastnil boje jako radiotelegrafista. V roce 1941 prodělal výcvik u paradesantních jednotek ve Skotsku. V polovině roku 1942 se přihlásil do výcviku skupin pro zvláštní úkoly.

V noci ze 16. na 17. února 1945 byl Klemeš v rámci operace Platinum – Pewter vysazen poblíž Nasavrk a zapojil se do odboje, zúčastnil se i květnové revoluce v Praze. Po osvobození Československa byl vyznamenán Čs. válečným křížem 1939 a stal se důstojníkem z povolání. 28. října 2013 byl prezidentem republiky jmenován do hodnosti generálmajora a v roce 2015 následně do hodnosti generálporučíka.

Celá oslava se uskutečnila v příjemné a klidné atmosféře a to díky zástupcům ze 4. brigády rychlého nasazení a výsadkových klubů.

„Do dalších let Vám přeji hodně štěstí, zdraví a radosti ze života,“ těmito slovy popřál oslavenci plukovník Miroslav Hlaváč velitel 4. brigády rychlého nasazení při předávání darů od výsadkářů.

Generál Klemeš je jednou z nejvýznamnějších osobností, která se vryla do srdcí všech výsadkářů a je úzce spojen se 4. brigádou rychlého nasazení.