Tvrdý výcvik instruktorů výsadkové přípravy v Chrudimi

Od úterý 15. března do čtvrtka 17. března se zdokonalovali ve speciálních seskocích instruktoři výsadkové přípravy ze  4. brigády rychlého nasazení.

Seskoky instruktorů se značně liší od seskoků vojáků výsadkářů, kteří skáčou na padácích OVP- 12-SL s kruhovým vrchlíkem. Instruktoři při jejich seskocích používají sportovní padáky typů křídlo, které umožňují instruktorům skákat z mnohem větší výšky. Tyto padáky jsou rychlejší, ovladatelnější a to je díky jejich obdélníkovému tvaru vrchlíku. Dnes instruktoři skákali z výšky 3000 metrů nad městem Chrudim.

Po opuštění paluby vrtulníku se dostává tělo instruktora do volného pádu. Instruktoři si v tuto chvíli procvičují zaujímání různých poloh a sestav při volném pádu. Ve výšce přibližně 1000 metrů nad zemí si instruktoři, musí padáky otevřít sami pomocí výtažného padáčku, který odhazují v dané výšce z ruky. Po otevření padáku, nacvičují přistání na přesnost a do omezeného prostoru.

Na první pohled je poznat, že instruktoři z brigády jsou profesionálové a jedni z nejlepších a to díky tomu, že u většiny z nich se stala jejich práce i koníčkem.

„I my instruktoři se musíme zdokonalovat, abychom byli jedni z nejlepších a mohli jsme naše zkušenosti předávat dál“ dodal nadrotmistr Pavel Kopecký starší instruktor výsadkové přípravy 43. výsadkového praporu ze 4. brigády.

Po každém seskoku si každý instruktor svůj padák musí zabalit a zkontrolovat aby mohl znovu nahoru. Zkušení instruktoři ze 4. brigády zabalí svůj padák do patnácti minut a to hovoří samo o sobě o jejich kvalitách a profesním umu.