Česko versus Polsko 3000 metrů nad zemí

Od úterý 19. do čtvrtka 21. dubna se ve speciálních seskocích zdokonalují instruktoři výsadkové přípravy ze 4. brigády rychlého nasazení a jejich polští kolegové.

Profesionální instruktoři výsadkové přípravy ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi si naplánovali společný výcvik s instruktory z 18. výsadkového praporu z Polska. Navazují tak na dlouholetou tradici, kdy v rámci spolupráce využívají zkušeností ze zahraničních cvičení. Sdělují si nové poznatky a porovnávají rozdíly ve vedení a zdokonalování výsadkové přípravy vojáků.

„Polští instruktoři si pak mohli vyzkoušet nové české typy padáků s kruhovými vrchlíky OVP 12 SL, jejich řízení a přistání na zem. Tyto padáky si velmi pochvalovali a to hlavně díky jejich ovladatelnosti a komfortu při přistání na zem,“ prozradil nadrotmistr Pavel Kopecký, starší instruktor výsadkové přípravy 43. výsadkového praporu.

Dnes instruktoři skákali z výšky 3000 metrů nad městem Chrudim. „Při seskocích jsme se zaměřili na spolupráci za volného pádu. Instruktoři vytvářeli česko-polské skupiny a v těch procvičovali zaujímání různých poloh a sestav při volném pádu,“ uvedl Kopecký.

Ve výšce přibližně 1000 metrů nad zemí si instruktoři musí padáky otevřít sami pomocí výtažného padáčku, který odhazují v dané výšce z ruky. Po otevření padáku nacvičují přistání na přesnost a do omezeného prostoru.

„Jako instruktoři jsme rádi, že jsme mohli opět skákat s našimi polskými kolegy a nyní můžeme naše zkušenosti předávat dál,“ chválil společný výcvik Pavel Kopecký.