V Chrudimi se utkali čeští a polští výsadkáři na počest Nikolaje Martynova

Čtvrtý ročník soutěže Airborne triathlon – Memoriál Nikolaje Martynova dnes skončil v Chrudimi. V soutěži tříčlenných družstev zvítězili domácí, příslušníci 43. výsadkového praporu.

Výsadkového trojboje se letos zúčastnilo 17 tříčlenných družstev ze 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 13. dělostřeleckého pluku a polské 6. výsadkové brigády. I letos musely týmy plnit řadu náročných úkolů.

„Úvodní disciplína se zaměřila na střelecké dovednosti. Výsadkáři stříleli z pistole Glock 17 na vzdálenost pěti metrů a museli zasáhnout dvě zásahové zóny v co nejkratším možném čase i s bojovým přebitím zbraně,“ prozradil nadrotmistr Emil Ponikelský, hlavní řídící soutěže.

Poté je čekalo překonávání takzvané bojové dráhy výsadkáře u sečské přehrady. Ta byla kombinací silových a vytrvalostních disciplín a zahrnovala vojenské lezení a plavání. „Vojáci dráhu zahájili slaněním pod hráz, kde museli zdolat fixní lano přes vodní překážku takzvaným Francouzem. Pak celý tým musel co nejrychleji zdolat přepadové schody hráze a následně vyrazit k další překážce, a to zdoláním vodního toku vojenským plaváním. Cílem bylo překonat dráhu v co nejkratším časovém limitu jako tým,“ uvedl Ponikelský.

Soutěž uzavřely seskoky padákem s kruhovým vrchlíkem na přesnost. Výsadkáři skákali z výšky 400 metrů z letounu CASA a jejich cílem bylo řídit padák tak, aby přistáli co nejblíže k vyznačenému cíli jako tým.

„Soutěž jsme připravili tak, aby byla zaměřena na všestrannost vojáků a nikoliv jen na některé specifické disciplíny. To motivuje vojáky k vyšším výkonům a snaze být nejlepší,“ upozornil Ponikelský.

Po sečtení výsledků stupně vítězů ovládli vojáci ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Třetí místo obsadili zaslouženě výsadkáři ze 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce.

Podle Ponikelského zvládly všechny týmy náročnou soutěž i díky tvrdému výcviku, kterým výsadkáři procházejí. Soutěž Airborne triathlon – Memoriál Nikolaje Martynova pak účastníci označili v rámci Armády ČR za jednu z nejprestižnějších.

Soutěž je zejména pro 4. brigádu rychlého nasazením symbolem vzpomínky na Nikolaje Martynova, který tragicky zahynul 3. května 2007 při plnění úkolů v rámci zahraniční operace na území Afghánistánu.