Ministr Stropnický navštívil posádky 4. brigády rychlého nasazení

V pondělí 12. prosince navštívil ministr obrany Martin Stropnický 44. lehký motorizovaný prapor v Jindřichově Hradci, 42. mechanizovaný prapor a Velitelství Vojenské policie v Táboře. Na této cestě ho doprovázel velitel pozemních sil AČR generálmajor Štefan Kaleta a náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel Kříž.

U praporů 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci si prohlédl areál kasáren a seznámil se s technikou a výzbrojí. Nosným bodem jeho návštěvy jak v Jindřichově Hradci, tak i v Táboře byla beseda s příslušníky místních jednotek. Ministr obrany se mimo jiné zajímal o personální naplněnost útvarů a nově budovaných jednotek aktivní zálohy, personální práci v AČR, prodlužování závazků, připomínky k aktuálním branně bezpečnostním zákonům, zahraniční operace a výstroj vojáků. Velení táborských útvarů seznámilo ministra s problémy, které mají se střelnicí Dražice a cvičištěm Zahrádka. V minulosti byla totiž táborská posádka považována za neperspektivní a armáda tak přišla o pozemky, na kterých stála tato zařízení. „Vojenský rozpočet pro příští rok dosáhne 52,5 miliardy. V minulosti se přitom uvádělo 50 miliard jako hraniční pro další rozvoj ozbrojených sil a s tím spojené investice. Navíc je zde příslib dalšího růstu,“ uvedl Martin Stropnický. V této souvislosti vyzval představitele jednotlivých útvarů, aby pokud opravdu cítí potřebu, neváhali připravovat perspektivní investiční projekty.

Beseda ministra s vojáky

Připomínky vojáků se týkaly náročnosti služby u bojových útvarů, kariérního řádu a dostatečných počtů bojové techniky. Jeden z vojáků se například ptal, zda by náročnost služby u bojových útvarů nebylo
možné odlišit od těch nebojových příplatkem. Zvýšila by se tak atraktivnost služby u jednotek 4. brigády rychlého nasazení a zlepšily náborové podmínky. Další z příslušníků navštívených útvarů zase navrhoval, zda by se akvizice vojenské techniky nemohly dělat na sto dvacet procent původně požadovaných počtů. Vznikla by tak rezerva, kterou by bylo možné využívat při opravách a revizích techniky, anebo při jejím vysílání do misí. Ministr obrany Martin Stropnický za tyto podněty vojákům poděkoval.

„Jedna z posledních posádek, které jsem jako ministr ještě nenavštívil-mechanizovaný prapor v Táboře. Jsem rád, že došlo i na něj,“ uvedl ministr.

V závěru své cesty se ministr obrany zúčastnil besedy se studenty táborského soukromého gymnázia.