Paragáni 4. brigády rychlého nasazení se přeškolují na nové typy výsadkových vaků

Začátkem února se historicky poprvé začali výsadkáři ze 4. brigády rychlého nasazení přeškolovat na nové typy výsadkových vaků (NSV-12). Přeškolování bude probíhat po celý letošní rok, na vojáky čekají různé typy letounů a nemine je ani výsadek v noci.
„Tyto výsadkové vaky jsou charakteristické tím, že již nejsou umístěny za výsadkářem, ale jsou před ním, což umožňuje daleko lepší manipulaci s vakem při snosu výsadkáře k zemi,“ informuje kapitán Milan Němec, tiskový a informační důstojník 4. brigády rychlého nasazení a dodává, že další novinkou jsou i nové typy záložních padáků, které již nemají uvolňovač z boku, ale z vrchu, což umožňuje okamžité otevření záložního padáku při jakékoliv závadě.

Po výskoku s padákovým kompletem s připojeným výsadkovým vakem z daného typu letounu provádí výsadkář ve stanovené výšce nad terénem vytažení uvolňovače odhozu. Tím se výsadkový vak odpoutá od nosného postroje padákového kompletu a kotevní lano se začne postupně uvolňovat. Následně zůstane tento vak viset pod výsadkářem na celou délku kotevního lana a dopadne na zem jako první, teprve poté přistane výsadkář. Díky tomu je možné přepravovaný materiál po seskoku velmi rychle přenést z místa přistání na požadované místo, kde vzhledem k použitému poutacímu systému s použitím provlékacích přezek následuje velmi rychlé vybalení a použití přepraveného materiálu k plnění operačního úkolu.

„Konstrukce pouzder na zbraně je uzpůsobena u nových výsadkových vaků tak, aby výsadkář mohl v případě nutnosti okamžitě použít zbraň, bez potřeby rozepínání poutacích popruhů tohoto nosného vaku,“ vysvětluje rychlé použití zbraně kapitán Němec.

Přeškolování na tento nový typ padákových vaků NSV-12, který má nosnost od 20 do 60 kilogramů, bude probíhat po celý tento rok a musí jím projít všichni výsadkáři ze 4. brigády rychlého nasazení.

 

Výsadkáři ze 4. brigády rychlého nasazení při balení záložního padáku Konstrukce pouzdra na zbraň je u nových výsadkových vaků uzpůsobena tak, aby ji mohl výsadkář okamžitě použít Před samotným seskokem musí všichni výsadkáři projít přeškolením na nové typy výsadkových vaků Připravit si a ustrojit se do padákového kompletu s připojeným výsadkovým kompletem není zas tak jednoduché Výsadkáři s celou výstrojí před nástupem do vrtulníku Nastoupit do vrtulníku s celou výstrojí není hračka… V první fázi skoku má výsadkář výsadkový vak upevněný před sebou Ve druhé fázi ho odjišťuje a má ho upevněný jen na kotnících V další fázi ho spouští z kotníků… …a kotevní lano se pak samo uvolňuje na celou délku Jako první dopadá výsadkový vak, posléze pak přistane výsadkář, který má vak upevněný lanem k sobě Po dopadu musí výsadkář sbalit padák a najít výsadkový vak Celý výsadkový komplet musí sbalit a ustrojit ho opět na sebe Výsadkář je připraven na plnění operačního úkolu