Na Šumavě útočily čety 44. praporu, poprvé použily nové útočné pušky

Iveca 2. roty vyrážejí po signálu: "Hrom!" do útoku

Od 13. až do 24. února se ve vojenském újezdu v jihočeských Boleticích odehrává komplexní polní výcvik 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce. Letos ho ozvláštnily střelby z nových útočných pušek CZ BREN 2.

V úterý 21. února na střelnici Brzotice probíhaly bojové střelby čet. „Cvičení, které se koná pravidelně každý rok, se i letos účastní všechny bojové a zabezpečovací jednotky i se štábem praporu. První týden se vojáci zdokonalovali ve střelecké a taktické přípravě a uzavřeli je kontrolou sladěnosti čet. Nyní probíhají bojové střelby pěších a mechanizovaných čet,“ přiblížil velitel jindřichohradeckého útvaru podplukovník Igor Jašek.

Krátce po našem příjezdu na Brzotice se zachvěla země po dopadu granátů vypálených družstvem AGS, které podporovaly vždy čtyři útočící vozidla Iveco čet 2. pěší roty. „Využití granátometů AGS není při výcviku těchto malých jednotek zas tak obvyklé. Důvodem je, že jsme chtěli výcvik ozvláštnit a zintenzivnit,“ doplnil Jašek.

Po sesednutí rojů – tedy jednotlivých týmů z obrněných vozidel Iveco – už vojáci proti nepříteli, kterého představovaly valy s terči v celé ploše střelnice – postupovali pěšky. Nyní se ke slovu dostaly pušky CZ BREN 2. Mimochodem jindřichohradečtí byli vůbec prvním útvarem, který byl v rámci Armády ČR těmito vylepšenými útočnými puškami přezbrojen.

Následuje granátový útok na další část opevnění nepřítele, při němž vojáci využívají podvěsných granátometů se cvičnou municí i dýmovniček nahrazujících skutečné granáty. V jednu chvíli musí velitel, který palbu řídí, dokonce brzdit příliš rychle postupující tým, aby nedal protivníkovi šanci vést palbu do otevřené sestavy. „Opevněného nepřítele se nám daří celkem spolehlivě likvidovat, takže už jen následuje povel k nasednutí na vozidla a jeho pronásledování,“ popisuje závěrečné momenty této části výcviku řídící střeleb, kapitán Jiří Staněk.

Po návratu ti, co střelby už splnili, předávají své poznatky kolegům, kteří se ke zteči teprve chystají Obrněná vozidla Iveco se vracejí do výchozího postavení Řídící střeleb kapitán Jiří Staněk (vpravo) i kapitán František Sýkora mohli být s průběhem výcviku spokojeni Roje sesedly a vojáci okamžitě zahájili palbu na obranné postavení nepřítele Zteč byla zahájena Iveca 2. roty vyrážejí po signálu: "Hrom!" do útoku