Britskou a českou armádu spojuje historie

Návštěva britské velvyslankyně u 43. výsadkového praporu v Chrudim Autor: 43. vpr

Od 1. ledna 2017 Velká Británie velí Silám rychlé reakce NATO (NRF) i takzvaným jednotkám velmi rychlé reakce (VJTF), které mají v případě potřeby přispěchat napadenému spojenci na pomoc. K těmto jednotkám patřil i 43. výsadkový prapor. Spolupráci britských a českých jednotek považují za důležitý signál spojenectví britská velvyslankyně v České republice Jan Thompsonová i zástupce velitele 43. výsadkového praporu Ivo Zelinka.

  • Otázky pro britskou velvyslankyni Jan Thompsonovou

„To, že Británie velí silám rychlé reakce NATO i jednotkám velmi rychlé reakce, je důležitý signál,“ říká Jan Thompsonová, britská velvyslankyně v České republice. „Přestože odcházíme z Evropské unie, v Evropě samozřejmě zůstáváme. České a britské ozbrojené síly budou dál společně s dalšími zeměmi Aliance zajišťovat bezpečnost Evropy.“

K jednotkám velmi rychlé reakce patřil i 43. výsadkový prapor. Jak osobně vidíte jeho připravenost?

Britská velvyslankyně v České republice Jan Thompsonová Autor: Brněnský deník, Drahomír StulírOdbornost a výcvik chrudimského praporu jsou obdivuhodné. Chrudimští výsadkáři jsou bezesporu chloubou české armády. Letos v únoru jsem v Chrudimi přihlížela výsadkovému výcviku a ukázce seskoku padákem z bojové výšky tří set metrů. Setkala jsem se tu i s mnoha výsadkáři, kteří se účastnili několika misí v Afghánistánu. Odhodlání všech vojáků v Chrudimi je opravdu příkladné.

Navíc jsem přijala pozvání praporu k tandemovému seskoku. Spolu s chrudimskými výsadkáři bych se chtěla pokusit skočit z výšky tří kilometrů, abych tím připomněla československé parašutisty vysazené R.A.F. na území protektorátu za druhé světové války. Chci tak ukázat, že vztah mezi českou a britskou armádou je důležitý a staví na historickém spojenectví. Bude to pro mě vůbec první seskok padákem.

Jak hodnotíte dosavadní vzájemnou spolupráci britské a české armády a jak se díváte na nutnost společného výcviku obou těchto armád?

Chrudimský prapor působil společně s britskými ozbrojenými silami například v afghánském Badachšánu a Lógaru, v makedonské mírové misi Essential Harvest a v jednotkách SFOR a IFOR v Bosně a Hercegovině. V roce 2010 prapor spolupracoval s britskými vojenskými poradci působícími ve Vyškově u Brna v rámci přípravy na vojenské nasazení v zahraničních misích. Naše armády v současnosti spolupracují v misích NATO a OSN. Vloni jsme oznámili 71 nových projektů pro posílení spolupráce mezi českými a britskými ozbrojenými složkami s cílem posílit bojovou připravenost v letech 2016 až 2019. Spolupráce se týká zejména vzdělávání, výcviku a výměny personálu. Také doufám, že se znovu obnoví spolupráce mezi našimi výsadkáři, která byla dočasně pozastavená z důvodu plnění operačních úkolů.

 

 


  • Otázky pro majora Ivo Zelinku

„Češi mají s Brity mnoho společného“, říká major Ivo Zelinka, zástupce velitele 43. výsadkového praporu

Zástupce velitele 43. výsadkového praporu major Ivo Zelinka Autor: Jana DeckerováJaká je v současné době připravenost vojáků ze 43. výsadkového praporu, kteří byli do konce minulého roku vyčleněni do tzv. „hrotové jednotky“ expedičních sil NATO?

Pohotovostní síly NATO se dělí do dvou kategorií – NRF (NATO Response Forces) a VJTF (Very High Readiness Joint Task Force), přičemž koncept VJTF je poměrně nový a vznikl v reakci na zhoršující se bezpečnostní situaci. Česká republika si zapojení do Sil velmi rychlé reakce (VJTF) bez přehánění na 43. výsadkovém praporu vyzkoušela, byli jsme totiž vůbec první jednotkou AČR zapojenou do tohoto úsilí. VJTF funguje na bázi tříletých cyklů: příprava, pohotovost, záloha. My již od 1. ledna nejsme v cyklu pohotovosti, za to se intenzivně připravujeme na certifikaci bojové připravenosti dle metodiky NATO – CREVAL. Pomyslnou štafetu po 43. výsadkovém praporu ve VJTF přebrala 601. Skupina speciálních sil.

Jak osobně hodnotíte dosavadní spolupráci s jednotkami britské armády?

Na spolupráci s britskou armádou mám jen ty nejlepší vzpomínky. Ať již to byla spolupráce s výsadkáři Výsadkového pluku britské armády, kterou náš prapor dlouhodobě měl (než ji přerušilo vysoké operační tempo – jak naše, tak britské) v Afghánistánu, či společná nasazení – zejména na území bývalé Jugoslávie a později v menší míře i v Afghánistánu. Rovněž spolupráce s BMATT (Britským výcvikovým týmem) ve Vyškově je na pravidelné bázi. Osobně doufám, že se nám podaří obnovit spolupráci s výsadkáři Výsadkového pluku, nejlépe s 2. výsadkovým praporem (2 Para). Sečteno a podtrženo, nenapadá mě moc jiných spojeneckých armád NATO, se kterými bych raději cvičil a připravoval se tak na společné operační nasazení. Češi mají totiž s Brity hodně společného – schopnost neformální improvizace a, jak oni sami říkají, „Can Do Attitude“ – pozitivní přístup k plnění úkolů i za obtížných podmínek.

Britská velvyslankyně v České republice Jan Thompsonová Autor: Brněnský deník, Drahomír Stulír Návštěva britské velvyslankyně u 43. výsadkového praporu v Chrudim Autor: 43. vpr Zástupce velitele 43. výsadkového praporu major Ivo Zelinka Autor: Jana Deckerová 43. výsadkového praporu Chrudim Autor: Jana Deckerová Příslušníci 43. výsadkového praporu Chrudim Autor: Jana Deckerová Výcvik příslušníků 43. výsadkového praporu na letišti v Chrudimi Autor: Jana Deckerová Generálporučík Jaroslav Klemeš, poslední žijící parašutista vysazený na území Protektorátu, prošel výcvikem na britské základně Chicheley Hall Autor: Jana Deckerová Výcvik příslušníků 43. výsadkového praporu na letišti v Chrudimi Autor: Jana Deckerová