Na letišti Hradčany vyvrcholilo společné cvičení českých a amerických výsadkářů

Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba

V uplynulých dvou dnech operovaly tři stovky českých výsadkářů ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi a amerických výsadkářů ze 173. výsadkové brigády 2. výsadkového praporu 503. pěšího pluku na letišti Hradčany u Mimoně. Jejich společným úkolem bylo dobýt zpět ztracené letiště, ovládnout ho a předat ho dalším jednotkám.

Námětem cvičení Saber Junction 2017 byl konflikt střední intenzity, kdy konkrétně jeden z východních členů Severoatlantické aliance ztratil část území ve prospěch svého souseda. Cílem aliančních jednotek je toto území získat zpět a letiště, které se nepříteli podařilo obsadit, dobýt, ovládnout ho a využít ho pro následné operace Aliance.

Češi startovali z letiště Kbely, Američané ze základny Aviano v Itálii

„Dvoudenní operace začala ve čtvrtek v odpoledních hodinách několika vlnami padákových výsadků z letecké základny Aviano v Itálii, odkud skákali američtí výsadkáři, včetně tří českých, a čeští výsadkáři, kteří v několika vlnách byli vysazeni na padácích z letounu CASA, startující z letiště Kbely,“ nastiňuje modelový scénář operačního úkolu major Ivo Zelinka, zástupce velitele 43. výsadkového praporu Chrudim a dodává, že tři stovky výsadkářů ihned po vysazení společně dobyly obsazené území tak, aby mohla proběhnout druhá část operace, dobýt zpět ztracené území a mít nad ním kontrolu. „Nejhorší to bylo pro první vlnu výsadkářů, jež nebyla chráněná, a fiktivní nepřítel ji ostřeloval. V simulaci jsme tak přišli o dva české vojáky,“ uvedl zástupce velitele.

Třetí závěrečná fáze zakončila celé cvičení, a to ve chvíli, kdy tyto hrotové jednotky českých a amerických výsadkářů byli vystřídány jednotkami, které převzaly opětovnou kontrolu nad dobytým územím. Výsadkáři byli pak staženi leteckým mostem zpět na svou základnu do Kbel a na základnu Aviano v Itálii.

Cvičení odpovídá reálnému nasazení výsadkářů při vzniku bezpečnostní hrozby

„Pro nás je to unikátní zkušenost společného výcviku našich a amerických výsadkářů v prostředí, které odpovídá skutečnému možnému nasazení našich armád v rámci aktivit Aliance při nynějších bezpečnostních hrozbách v Evropě,“ vysvětluje zástupce velitele Pozemních sil AČR plukovník Ivo Střecha a dodává, že dnes si tu poprvé obě jednotky vyzkoušely přistávací výsadky kolové techniky z vojenských dopravních letounů. „Naší snahou je v těchto společných aktivitách českých a amerických výsadkářů pokračovat a sladěním postupů získat zkušenosti pro možné společné nasazení.“

Pro české a americké výsadkáře to není první setkání. To poslední proběhlo loni na podzim. „Tento prapor tu však s námi cvičí poprvé,“ informuje podplukovník Jiří Adamec, velitel 43. výsadkového praporu Chrudim. „Toto neobvyklé prostředí je však cenné jak pro naše výsadkáře, tak i pro americkou stranu.“

To potvrzuje i velitel amerických výsadkářů, kteří mimo jiné kontrolovali nedaleko ranveje vzdušný prostor a vyhodnocovali počasí. „Cennou lekcí pro nás je, kromě neznámého prostředí, určitě i používání různých typů letounů za nepříznivého počasí a také ověření komunikace v rámci společné bojové operace,“ konstatoval velitel 2. praporu 173. výsadkové brigády podplukovník Michael Kloepper.

Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba Saber Junction Autor: Jana Deckerová, Jan Kouba