Chrudimští prověřili fyzickou zdatnost veřejnosti při army testu

18letý muž by měl na hrazdě udělat alespoň 8 shybů, pro nejlepší výsledek je jich třeba 12

Army test je sportovní aktivita, která zábavnou formou přibližuje dovednosti vojáků, mezi které neodmyslitelně patří vysoká fyzická zdatnost. Tento dobrovolný test své kondice, tak jak jej každoročně postupují všichni vojáci, si vyzkoušelo přes sto zájemců na stadionu Emila Zátopka v Chrudimi pod vedením výsadkářů 43. výsadkového praporu.

Velký zájem z řad veřejnosti od těch nejmladších, které zpravidla přivedli jejich rodiče, či pedagogové, až po dospělé zaznamenal tento pomyslný test fyzické zdatnosti. Mezi hlavní organizátory army testu patří poradce náčelníka Generálního štábu AČR pro aktivní zálohy kapitán Ludvík Cimburek, který je mimo jiné prvním českým absolventem výcviku amerických speciálních jednotek Rangers, a zástupce velitele 43. výsadkového praporu major Ivo Zelinka.

Ti přichystali pět disciplín pro děti i dospělé ve věku od 6 do 60 let. Jednalo se o shyby, leh-sedy, člunkový běh, běh na 12 min. a dřepy, resp. o upravené variace disciplín pro ženy a děti.  Náročnost a nároky jsou totiž pro různé věkové skupiny odlišné a požadavky se postupně zvyšují. Nejvyšší nároky na fyzickou kondici v armádě jsou pro muže i ženy ve věku 18 let.

Podpora povědomí o armádě a aktivní záloze

„Jedná se o první akci svého druhu a první akci Asociace pro podporu aktivní zálohy, která je nově vzniklou organizací dávající si za cíl podpořit povědomí o armádě, vojácích a zejména o aktivní záloze a podmínkách pro vstup do záloh. Lidé si zde dnes na army testu mohou vyzkoušet svojí fyzickou přípravu a celkově zjistit, jak na tom jsou. Na všechny čeká bohatý program a samozřejmě i drobné dárky,“ popsal smysl akce kapitán Cimburek.

Smyslem této akce je především motivovat mladé lidi, aby si zlepšovali svou fyzickou zdatnost. Hodnocení pro děti proto bylo nastaveno tak, aby většina test úspěšně zvládla. Zato teenagery a dospělé čekal stejné disciplíny a stejné hodnocení jako v Armádě ČR. Každá disciplína se hodnotila známkou 1 (pro nejlepší) až 3 (pro nejhorší výsledek).

Ti nejlepší soutěžící, kteří dosáhli 5 až 7 bodů, si odnesli černý náramek, prokazující absolvování army testu. Všichni ostatní obdrželi náramek zelený a to i tehdy, pokud dosáhli nejhoršího hodnocení, tedy 15 bodů,

Celý den se odehrával pod bedlivým dozorem vojenských zdravotníků. Naštěstí, jejich zásahu nebylo třeba.

Zápis zájemců Autor: Michal Voska Major Zelinka z kapitánem Cimburkem Autor: Michal Voska Leh-sedy se provádí s oporou Autor: Michal Voska Major Zelinka vysvětluje průběh army testu Autor: Michal Voska 18letý muž by měl na hrazdě udělat alespoň 8 shybů, pro nejlepší výsledek je jich třeba 12 Běh na 12 minut Autor: Michal Voska Hojná účast těch nejmladších Autor: Michal Voska Hodnotící tabulka Autor: Michal Voska