Vojenské cvičení v Boleticích navštívil generálporučík Baloun a generálmajor Kaleta

Generálporučík Jiří Baloun sleduje cvičení

Bojové jednotky 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce prošly rotními taktickými cvičeními. Ta se uskutečnila od 5. do 16. června ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice. Součástí byly nejen bojové střelby, ale i překonání vodní překážky v sestavě roty. Výcvik 1. rotního úkolového uskupení navštívil 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun a velitel Pozemních sil AČR generálmajor Štefan Kaleta.

Po krátké přípravě mechanizovaná rota s kolovými bojovými vozidly pěchoty Pandur II v četových liniích přeplavala vodní cvičiště Loutka. Po vynoření a kontrole stavu bojové techniky jsme se přesunuli ke cvičišti Ondřejov, kde rota logistiky vybudovala zásobovací místo,“ vysvětlil velitel praporu podplukovník Igor Jašek. Jakmile vojáci doplnili pohonné hmoty, bojové dávky potravin, vodu a munici, pokračovali v plnění úkolů. Cílem bylo zničit nepřítele, který se nacházel na střelnici Brzotice.

Za pomoci krycí palby minometů se vojáci v obrněncích rozdělili do četových proudů a po obdržení signálu zahájili útok. K eliminaci nepřátelských postavení využívali třicetimilimetrové automatické kanóny, které jsou součástí výzbroje kolových bojových vozidel Pandur II. S maximální přesností ničili opevněné cíle nepřítele, obrněné prostředky a seskupení nepřátelských vojsk. Pěchota následně čistila jednotlivá postavení nepřátelské obrany.

V terénu operovali tři dny

Po úspěšném útoku vydal velitel roty pokyn, aby se vojáci přeskupili a zahájili přesun do předem určených prostor k plnění dalších úkolů. Celková doba zasazení rotního úkolového uskupení v plánované operaci byla tři dny.

Výcvik 1. rotního úkolového uskupení sledoval 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun a velitel Pozemních sil AČR generálmajor Štefan Kaleta. Oba ocenili zejména vysokou profesionalitu vojáků.

„Měl jsem možnost vidět, jak plníte jednu z dalších etap ve vašem výcviku. Ukázali jste, že umíte zvládat náročné úkoly a jste připraveni pokračovat v plnění dalších na praporní úrovni. Za to vám děkuji a přeji, ať vám i nadále vydrží nadšení, kterého jsem tu byl svědkem,“ zhodnotil generál Baloun.

Cvičily i další bojové roty

V následujících dnech se uskutečnila ještě cvičení ostatních bojových rot 44. lehkého motorizovaného praporu, konkrétně 1. a 2. pěší roty. Tyto jednotky jsou vyzbrojeny lehčím typem techniky než mechanizovaná rota, a to lehkými obrněnými vozidly Iveco.

„Scénář cvičení byl stejný pro všechny jednotky. Rozdíl byl ovšem ve způsobu překonání vodní překážky, kterým bylo přeplavení vodního cvičiště Loutka za pomoci přívozového přepraviště z pontonové mostní soupravy a motorového vlečného člunu MO-634 z 15. ženijního pluku,“ dodal velitel praporu podplukovník Igor Jašek.

Vojáci na cvičení překonávali vodní překážku. Generálporučík Jiří Baloun sleduje cvičení Vojáci na vodním cvičiště Loutka Vojáci na vodním cvičiště Loutka Vojáci projíždí terénem v Boleticích Rotní taktické cvičení ve výcvikovém prostoru Boletice Vojáci s technikou překonávali vodní cvičiště Loutka Vojáci tankují palivo.