Lidé se naposled rozloučili s posledním výsadkářem z 2. světové války

Z pohřbu s vojenskými poctami generálporučíka Jaroslava Klemeše v pražském strašnickém krematoriu Autor: Miroslav Šindelář

Průlet dvou vrtulníků Vzdušných sil AČR, vojenské pocty s třemi čestnými salvami a poslední sbohem od řečníků. To vše v pondělí odpoledne 14. srpna vytvářelo kulisu v pražských Strašnicích, kde se ve Velké obřadní síni zdejšího krematoria konalo rozloučení s generálporučíkem Jaroslavem Klemešem. Ten zemřel v pondělí 7. srpna ve věku 95 let.

Památce posledního československého výsadkáře z Velké Británie, který seskočil do tehdejšího protektorátu, aby pomáhal v boji s nacisty, se přišly poklonit desítky smutečních hostů. Přítomni byli zástupci obou kanceláří prezidenta republiky, Parlamentu ČR i vlády a také kardinál Dominik Duka. Za resort obrany se smutečního obřadu zúčastnili ministr obrany Martin Stropnický, náměstkyně pro řízení sekce právní MO Alena Netolická, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a další představitelé Ministerstva obrany ČR a Armády České republiky.

Smuteční řeč přednesl Klemešův přítel a válečný veterán generálporučík Emil Boček. Dále hovořili zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Aleš Opata, generálporučík Pavel Macko, který zastupoval Ozbrojené síly Slovenské republiky, a bývalý velitel 4. brigády rychlého nasazení, plukovník gšt. Miroslav Hlaváč, který byl kamarádem zesnulého hrdiny.

Ti všichni připomněli odvahu hrdiny, který neváhal nasadit svůj život v době, kdy Evropu obepínala hrozba hitlerovského fašismu. V sedmnácti letech opustil Jaroslav Klemeš svou domovinu a po strastiplné pouti se dostal do Velké Británie. Zde prodělal výcvik, aby později své znalosti a dovednosti uplatnil jako člen paraskupiny v operaci Platinum-Pewter. Se svou vysílačkou Anna radiotelegrafista Jaroslav Klemeš pomáhal i pražským povstalcům.

Nezlomila jej ani komunistická perzekuce a zůstával čestným člověkem, skromným hrdinou, který si uměl získat mezi lidmi opravdové přátele. Generál Jaroslav Klemeš byl vzorem současným armádním výsadkářům. Byl patronem a ikonou příslušníků 4. brigády rychlého nasazení. Symbolem odvahy a statečnosti.

Z pohřbu s vojenskými poctami generálporučíka Jaroslava Klemeše v pražském strašnickém krematoriu Autor: Miroslav Šindelář Smuteční obřad byl zahájen dvojím průletem dvou bojových vrtulníků vzdušných sil AČR Autor: Miroslav Šindelář Smuteční kytice položili také předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček a ministr obrany Martin Stropnický Autor: Miroslav Šindelář S generálporučíkem Jaroslavem Klemešem se přišly rozloučit stovky smutečních hostů Autor: Miroslav Šindelář Obřadní síň zaplavily pod katafalkem smuteční věnce a květiny Autor: Miroslav Šindelář Smuteční projev zakončil generál Emil Boček slovy: „Jardo, budeš mi chybět!” Autor: Miroslav Šindelář Generál Aleš Opata vzpomínal na statečného muže - kamaráda Jaroslava Klemeše, který byl velikým vzorem pro dnešní výsadkáře Autor: Miroslav Šindelář Generálu Pavlovi Mackovi bylo nesmírně líto, že už se s kamarádem Jaroslavem Klemešem nikdy nepodívá na místa, která chtěli spolu na Slovensku navštívit Autor: Miroslav Šindelář Plukovník Miroslav Hlaváč vzdal čest příteli, který odešel do výsadkového nebe Autor: Miroslav Šindelář Jednotka Čestné stráže AČR třikrát přetnula večerku čestnými salvami Autor: Miroslav Šindelář Odcházející smuteční hosté z posledního rozloučení s posledním výsadkářem z Velké Británie Autor: Miroslav Šindelář