Vojáky při cvičení na Doupově navštívil ministr Martin Stropnický

Hlavní štáb na cvičení - Opeřený had Autor: Jan Kouba

Ministr obrany Martin Stropnický v pondělí odpoledne navštívil vojáky, kteří se účastní cvičení Opeřený had na Doupově. Do něj se zapojily jednotky 4. brigádního úkolového uskupení (BÚU).

Ve vojenském újezdu Hradiště aktuálně cvičí celkem 1500 vojáků. Scénářem je napadení České republiky fiktivním sousedním státem.

„Podobné scénáře jsou běžnou součástí cvičení v rámci Aliance. Jde o to připravit se na situace, které by teoreticky mohly nastat,“ upřesnil ministr Stropnický.

Ten si cvičící jednotky nejdřív prohlédl z vrtulníku, následně se seznámil také s hlavním místem velení a technikou, kterou vojáci na cvičení využívají.

Kromě velitelství 4. brigády rychlého nasazení se pozornost zaměřuje také na přípravu praporních úkolových uskupení 41. mechanizovaného praporu a 43. výsadkového praporu. Ty následně projdou kontrolou podle metodiky CREVAL, při které budou demonstrovat plnou připravenost podílet se jako součást 4. BÚU na společné obraně České republiky a na aliančních operacích v rámci kolektivní obrany.

Hlavní štáb na cvičení - Opeřený had Autor: Jan Kouba Rukávový znak Autor: Jan Kouba Ministr na prohlídce Autor: Eva Zítková Ministr obrany dorazil do hlavního štábu na cvičení Opeřený had Autor: Eva Zítková Ministr obrany Martin Stropnický si popovídal s vojáky Autor: Eva Zítková Nafukovací vojenské stany připravené k postavení Autor: Eva Zítková Příslušníci 4.brigády rychlého nasazení předvedli svoji techniku Autor: Eva Zítková Tábor na cvičení Opeřený had z ptačí perspektivy Autor: Eva Zítková Z jednání hlavního štábu Autor: Eva Zítková