Armáda, rodina a kamarádi se dnes rozloučili s válečným veteránem Jaroslavem Mevaldem

Čestná stráž u rakve Autor: Kapitán Milan Němec

Přes dvě stovky vojáků ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce, zástupci 4. brigády rychlého nasazení, rodina, kamarádi a známí se ve středu 22. listopadu přišli naposledy rozloučit s nadrotmistrem Jaroslavem Mevaldem. Pohřeb novodobého válečného veterána, který byl před třemi lety těžce zraněn v Afghánistánu, začal ve 14 hodin v římskokatolickém kostele v Albrechticích v Jizerských horách.

Ministerstvo obrany na obřadu reprezentoval ředitel odboru pro válečné veterány plukovník gšt. Eduard Stehlík, plukovník Radim Studený, dále velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník gšt. Roman Náhončík, velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany plukovník Karel Navrátil, velitel 41. mechanizovaného praporu Žatec podplukovník Jiří Líbal a další. Věnec nechal zaslat nejen prezident Miloš Zeman, který Jaroslavu Mevaldovi udělil Medaili Za hrdinství, ale také ministr obrany Martin Stropnický.

Poslední rozloučení začalo bohoslužbou, kterou vedl vojenský kaplan 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec kapitán Petr Šabaka. Ve svém proslovu zmínil, že Jaroslav Mevald byl nenápadným klukem, který v mládí ani nehrál fotbal. O to větším překvapením pro jeho okolí bylo, když se stal hrdinou a dostal vyznamenání. Byl ochoten sloužit vlasti a bojovat za ni ve válce. Podle vojenského kaplana Jaroslav Mevald našel v armádě druhou rodinu a přátele.

Zazněla hymna i čestná salva

Po celou dobu obřadu stála vedle rakve čestná stráž. Na závěr ji vynesli před kostel, kde hrála Ústřední hudba AČR, zazněla česká hymna a čestná salva.

„Odešel výbornej kluk, perfektní voják s velkým V. Na tu chvíli, kdy se to v Bagrámu stalo, nikdy nezapomenu. Střela RPG tu věž vlastně úplně roztrhla. Když jsem to pak viděl po tom, co jsme dojeli na základnu, bylo to otevřený jako konzerva od olejovek,“ vzpomínal na osudný okamžik a Jaroslava Mevalda četař Daniel Günther ze 41. mechanizovaného praporu Žatec.

„Pro nás to byl kamarád, vážili jsme si ho, nikdy neřekl NE a nikdy nenechal nikoho ve štychu. Nikdo, kdo to auto viděl, nevěřil, že by někdo mohl z takto zasaženého auta střílet, ale podle pásu jsme zjistili, že vystřelil přes dvacet ran,“ doplnil rotmistr Kamil Třešňák ze stejného útvaru.

Hrdinou zůstane navždy

Oba se shodují v tom, že to, co jejich kamarád dokázal, bylo opravdové hrdinství. Oni, ale i celá jednotka na tyto chvíle nikdy nezapomenou. „Už v té chvíli to byl hrdina a zůstává jím, i když už není mezi námi. S námi bude ale navždy. Se všemi červenými barety, ke kterým se hrdě hlásil, zůstane opravdu napořád,“ dodali shodně oba vojáci.

Novodobý válečný veterán zemřel náhle 10. listopadu v předvečer Dne veteránů ve věku 39 let. Jako příslušník 41. mechanizovaného praporu byl těžce zraněn 13. července 2014 během patroly 2. strážní roty nedaleko základny Bagrám. Krátce poté, co po útoku sebevražedného útočníka v Afghánistánu zahynuli čtyři čeští vojáci, a pátý podlehl zraněním po převozu do České republiky. In memoriam bude povýšen do hodnosti praporčíka.

Čestná stráž u rakve Autor: Kapitán Milan Němec Kolegové, kteří se přišli rozloučit s nadrotmistrem Jaroslavem Mevaldem do římskokatolického kostela v Albrechticích v Jizerských horách Autor: Kapitán Milan Němec ISAF, červenec 2014 ISAF, květen 2014 ISAF, březen-duben 2014 ISAF příprava 2014 Doupov, květen 2012 Chrudim, březen-2012 Chrudim, březen 2012 Chrudim, červen-2011 Doupov, květen 2010 Irák-2007