Zemřel nadrotmistr Jaroslav Mevald, český veterán zraněný v roce 2014 v Afghánistánu

V Národním památníku na Vítkově nadrotmistra Jaroslava Mevalda vyznamenal ministr obrany Stropnický Autor: redakce

Ve věku 39 let v pátek náhle zemřel český veterán nadrotmistr Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství, které tehdy prokázal v boji navzdory těžkému zranění, dostal před třemi lety medaili od prezidenta Miloše Zemana. Poslední rozloučení s vojenskými poctami bude ve středu 22. listopadu od 14 hodin v kostele v Albrechticích v Jizerských horách.

V předvečer Dne veteránů nás ve věku 39 let náhle opustil Jaroslav Mevald, novodobý veterán a nositel Medaile Za hrdinství. Čest jeho památce!“ sdělil na twitteru ministr obrany Stropnický.

Smutnou zprávu na facebooku zveřejnili i Mevaldovi kolegové ze 41. mechanizovaného praporu. „Bohužel Vám musíme oznámit, že nás opustil náš kamarád Jaroslav Mevald. Upřímnou soustrast rodině a všem pozůstalým. Nikdy na tebe nezapomene a navždy budeš v našich srdcích,“ uvedli.

„Nadrotmistr Jaroslav Mevald byl vojákem tělem i duší. Navzdory těžkému zranění během bojového střetu s afghánskými povstalci vedl palbu a tím pomohl svým spolubojovníkům. Vážím si jeho statečnosti a odhodlání. Armáda České republiky ztrácí v jeho osobě novodobého válečného veterána a hrdinu,“ řekl náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

Nadrotmistr Jaroslav Mevald byl jako příslušník 41. mechanizovaného praporu těžce zraněn 13. července 2014 během patroly 2. strážní roty nedaleko základny Bagrám. Krátce poté, co po útoku sebevražedného útočníka v Afghánistánu zahynuli čtyři čeští vojáci a pátý podlehl zranění po převozu do ČR.

Prezident ČR Miloš Zeman mu stejně jako zesnulým vojákům udělil Medaili Za hrdinství.

 

V únoru 2015 poskytl rozhovor časopisu A report, který vyšel v cyklu Hrdinové všedních dnů.

 

Sloužím vlasti! Tak tato slova, která jsou pro každého vojáka nejen životním úkolem, ale i posláním, do posledního písmene zcela naplnil nadrotmistr Jaroslav Mevald, který byl těžce raněn vpolovině roku 2014 po útoku povstalců vAfghánistánu.

Přežít a vrátit se bez zranění. Stouto myšlenkou a přáním odjíždí do mise každý voják, který má před sebou téměř půlroční službu ve stále nebezpečném Afghánistánu. Jaroslavu Mevaldovi se podařilo naplnit polovinu. Přežil. Vrátil se ale se zraněním, které by mnohého znás položilo. Nejenom fyzicky, ale hlavně psychicky. Těžké poranění hlavy a pravé ruky, které utrpěl po zásahu protitankové střely, to je pro vojáka téměř konečná. Jaroslav Mevald se ale nevzdal.

Noční hlídka byla osudná

Místo: provincie Bagrám vAfghánistánu. Pro Jaroslava Mevalda začala noc 12. července 2014 téměř rutinně, i když už sjistými obavami. „Povstalci nás napadli vlastně čtyři dny potom, co se stalo neštěstí klukům, kteří přišli o život,“ vzpomínal střelec obrněného vozu MRAP, který osudného dne vyjel na běžnou noční hlídku. „Nálada byla všeobecně pod psa, vzrostly obavy zpěších patrol. Vzpomínám si, že jsme tehdy vyjížděli už surčitou nejistotou a vůbec jsem neměl dobrý pocit. Kluci znašeho vozu vyšli na hlídku, všude byla tma. Já jsem byl ve věži vozu. Když se vrátili do auta, už to vypadalo normálně. Vtom na nás ale zaútočili,“ vyprávěl.

Protitanková střela tvrdě zasáhla Jaroslava. Přestože měl těžké poranění, nevzdal se, střelbu opětoval a kryl ostatní. Byl si plně vědom, že na něm závisí osud celé posádky vozu. Povstalce ale odrazili a velitel patroly ihned volal základnu. Američané poslali záchranný vrtulník, který zraněného přepravil do polní nemocnice vBagrámu. Tam také podstoupil první ze tří operaci hlavy.

Záběr na psychiku

Vumělém spánku pak musel zůstat dva týdny. Probudil se až po převozu vÚstřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. Co se týče zranění, byl stabilizovaný, ale jak prožité trauma dokáže zamávat slidskou psychikou, to si žádný lékař nedovolí předjímat. 

Jaroslav Mevald opět potvrdil slova mnoha psychologů. Vojáka nedělají svaly, ale důležité je to, co má vhlavě a jak je psychicky odolný, jak se dokáže regenerovat a jak rychle se ze zátěžových stresových situací oklepe.

Cesta do armády

Jaroslav Mevald pocházel zTanvaldu a vroce 1996 nastoupil základní službu vBenešově. Sloužil tam u 4. brigády rychlého nasazení. Chtěl zůstat, ale nebylo místo. Vrátil se jako vyučený truhlář kpráci se dřevem. 

„Vojna ve mně ale nějak uvázla, takže jsem po dvou letech uspěl ve výběrovém řízení do armády. Nastoupil jsem vBechyni a postupně se dostal až do Žatce,“ vzpomínal na svůj vojenský restart.

Afghánistán ale nebyla jeho první mise. Už vroce 2004 odletěl zhruba na sedm měsíců do Kosova, vroce 2007 strávil čtyři měsíce vIráku. Následovalo pár let u útvaru a potom Afghánistán.

Každým dnem od svého zranění se Jaroslav Mevald zlepšoval. Určitě ktomu přispěla kromě jeho úsilí i péče lékařů a fyzioterapeutů střešovické nemocnice i slapského rehabilitačního ústavu.

Prezident ČR Miloš Zeman mu stejně jako zesnulým vojákům udělil Medaili Za hrdinství. Autor: redakce V Národním památníku na Vítkově nadrotmistra Jaroslava Mevalda vyznamenal ministr obrany Stropnický Autor: redakce