Výsadkáři z Chrudimi procvičovali noční seskoky s výsadkovým vakem

Zástupce velitele 43. výsadkového praporu major Roman Příhonský spolu s řídícím seskoků praporčíkem Miřejovským rozdělují jednotlivým velitelům jednotek výsadky a upřesňují činnost

Více než 200 slanění a přes 120 nočních seskoků s materiálem z vrtulníku Mi-17. Nejen tyto úkoly absolvovali ve čtvrtek 8. února při náročné přípravě vojáci ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi.

„Nejdříve provedeme slanění a pak hned jdeme nahoru,“ oznámil výsadkářům řídící seskoků praporčík Tomáš Miřejovský. Na povel a dle rozdělení si každý voják vyzvedl padákový komplet, který se skládá z hlavního a záložního padáku a nosného systému výstroje.

Před samotným seskokem výsadkáři jako vždy provedli předseskokovou přípravu, kdy musí nadrilovat nácvik vysazení z makety letounu, ze kterého budou v daný den skákat. Poté už jen čekali, zda bude k seskokům vhodné počasí.

„Výsadko na můj povel na prvého a druhého rozpočítat! První strojí druhého! Strojit,“ zaznělo hlasitě v 18 hodin z úst instruktora výsadkové přípravy praporčíka Antonína Koudelky. To byl signál pro paragány, aby se ustrojili do padáků. Jakmile byl poslední voják ustrojen, šlo se do vrtulníku.

Výsadkáři jsou profesionálové

Každý znal perfektně své místo, a tak jakmile se zaklaply dveře vrtulníku, silný rotor zvedl všechny do pětisetmetrové výšky nad zem. Poté se otevřely dveře a výsadkový průvodce (instruktor výsadkové přípravy), nadrotmistr Miroslav Kloupar zavelel: „Vztyk! Zakotvit!“ Poté již první výsadka vstává, kotví se k lanu vrtulníku a vyskakuje. Následuje důležitá kontrola vrchlíku, kontrola zámků, orientace v průletu, orientace vůči zemi a vlastní řízení padáku. Výsadkáři však neměli na starosti pouze samotný seskok. Museli správně seskočit s výsadkovým vakem.

To, jak se jim to povedlo, zhodnotil praporčík Tomáš Miřejovský: „Seskoky proběhly bez zranění a ztrát, což poukazuje na vysokou profesionalitu a vycvičenost výsadkářů,“ konstatoval řídící seskoků.

Noční seskoky se záměrně realizují na začátku a ke konci roku z důvodu brzkého setmění. Průběh seskoků je totiž časově náročný a vojáci poté musí padák ještě zabalit, aby byl připravený na případný další seskok. Celý výsadkový výcvik trvá většinou celý týden, samotné seskoky pak vojáci provádí maximálně ve dvou dnech dle možností letecké techniky.

Zástupce velitele 43. výsadkového praporu major Roman Příhonský spolu s řídícím seskoků praporčíkem Miřejovským rozdělují jednotlivým velitelům jednotek výsadky a upřesňují činnost Všechny seskoky začínají nástupem Autor: kapitán Milan Němec Noční vzlet vrtulníku Mi 17 Autor: kapitán Milan Němec Přistání výsadkáře v noci Autor: kapitán Milan Němec Slanění ze třicetimetrové výšky Autor: kapitán Milan Němec Vojáci přichází k vrtulníku, ze kterého za nedlouho slaní Autor: kapitán Milan Němec Výsadkář balí padák na přesun Autor: kapitán Milan Němec Zde výsadkář po slanění musí odpoutat slaňovací osmu a zaujmout kruhovou obranu s ostatními Autor: kapitán Milan Němec