Generálmajor Štefan Kaleta se na návštěvě v Žatci zajímal o jednotku vyčleněnou do Litvy

Podplukovník Líbal představuje novou balistickou ochranu vojáků, která bude nasazena v misi v Litvě Autor: kapitán Milan Němec

Ve středu 28. února navštívil velitel Pozemních sil generálmajor Štefan Kaleta 4. brigádu rychlého nasazení, konkrétně 41. mechanizovaný prapor v Žatci. Zajímal se nejen o úkolové uskupení, které bude působit v Litvě, ale také o materiální zabezpečení jednotky.

Generála Kaletu přivítal velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník Roman Náhončík slavnostním nástupem praporu. „Je mi ctí navštívit vaši jednotku a vidět, že jste připraveni k nasazení dle potřeb armády,“ pozdravil vojáky velitel Pozemních sil.

Velitel 41. mechanizovaného praporu podplukovník Jiří Líbal seznámil generála Kaletu s hlavními úkoly praporu na rok 2018. Kromě nasazení jednotky do zahraniční operace eFP (enhanced Forward Presence) v Litvě letos jednotky čeká také příprava do zahraniční operace 12. EUTM Mali a výcvik aktivních záloh. „Jednotky se do misí připravují především ve vojenských prostorech, kde procvičují vševojskovou přípravu, střeleckou přípravu, bojovou střelbu, ale také chemickou přípravu, taktiku či reakce na incidenty,“ vysvětlil podplukovník Jiří Líbal.

Zajímal se o materiální zabezpečení i vojenskou výstroj

Generála Kaletu kromě přípravy rotního úkolového uskupení vyčleněného do zahraniční operace eFP v Litvě zajímalo také materiální zabezpečení této jednotky, připravenost techniky vyčleňované do této mise, vojenská výstroj a výzbroj jednotky, problémy se kterými se potýká jednotka a v jakých oblastech je možnost jeho podpory. Poté si prohlédl novou balistickou ochranu, konkrétně přilby a vesty, které budou vojáci na území Litvy používat. „Jsem rád, že jednotka, která bude poprvé nasazena v Litvě, je právě od 4. brigády rychlého nasazení,“ dodal generál Kaleta.

Žateckou brigádu rychlého nasazení však během letošního roku čeká řada dalších úkolů. Se zahraničními partnery se například zúčastní cvičení, která budou zaměřena nejen na rozvíjení schopností 4. brigády rychlého nasazení, ale také na přípravu k nasazení v zahraničních operacích. V červnu projdou certifikací 41. mechanizovaný a 43. výsadkový prapor. A kromě toho se žatecká brigáda bude podílet na cvičení aktivní zálohy Hradba 2018 a na zabezpečení Dne pozemního vojska Bahna 2018 ve spolupráci s dalšími složkami.

Velitel Pozemních sil generálmajor Štefan Kaleta je vítán velitelem 4. brigády plukovníkem Romanem Náhončíkem u 41. mechanizovaného praporu Autor: kapitán Milan Němec Nástup u příležitosti návštěvy velitele Pozemních sil u 41. mechanizovaného praporu v Žatci Autor: kapitán Milan Němec Úvodní proslov velitele Pozemních sil Autor: kapitán Milan Němec Generál Kaleta motivačně promlouvá k vojákům 4. brigády Autor: kapitán Milan Němec Velitel 41. mechanizovaného praporu podplukovník Líbal při úvodní prezentaci Autor: kapitán Milan Němec Podplukovník Líbal představuje novou balistickou ochranu vojáků, která bude nasazena v misi v Litvě Autor: kapitán Milan Němec