Devátá strážní rota předala na základně Bagram operační úkol svým nástupcům

Podepisování záznamu o předání operačního úkolu

Na letecké základně Bagram v Afghánistánu se v pondělí 16. dubna uskutečnil slavnostní ceremoniál předání operačního úkolu mezi 9. a 10. strážní rotou Armády České republiky (AČR) v operaci Resolute Support. Devátá rota ukončila své půlroční nasazení a plnění operačního úkolu předala svým nástupcům.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili zástupkyně velvyslance České republiky v Afghánistánu Nora Jurkovičová, velitel letecké základny Bagram brigádní generál Williams a další hosté.

Devítka byla postavena na základech 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce, kterou doplnili vojáci dalších deseti útvarů a zařízení AČR. Během svého půlročního nasazení provedla přes 200 patrol do okolí základny a tím přispěla ke zlepšení bezpečnostní situace v této části Afghánistánu.

„Výsledky vaší perfektní práce ilustrují následující údaje. V létě byly na základnu Bagram odpáleny řádově desítky raket, za vašeho působení jen pouhých několik. Ve svém prostoru odpovědnosti jste prostřednictvím unikátního projektu, který zvýšil kvalitu života až 1400 rodin, vytvořili pracovní příležitosti pro místní obyvatelstvo,“ chválil práci odvedenou 9. strážní rotou podplukovník DeMure, velitel praporního úkolového uskupení.

Odvedli výbornou práci

Operační úkol převzala 10. strážní rota postavená na základě 42. mechanizovaného praporu z Tábora. „Devátá strážní rota, kterou tvořilo mnoho našich přátel, odvedla výbornou práci. Převzetí operačního úkolu díky tomu bylo plynulé a bez problémů. Vojákům deváté strážní roty přejeme šťastný návrat domů k jejich rodinám a blízkým,“ řekl velitel 10. strážní roty kapitán Viktor Patia.

Další půlrok čeká desítku patrolování na vozidlech nebo pěšky, samostatně nebo s podporou koaličních partnerů či afghánských bezpečnostních složek.

Slavnostní ceremoniál předání operačního úkolu mezi 9. a 10. strážní rotou BAF Proslov zástupkyně velvyslance České republiky v Afghánistánu Nory Jurkovičové Podepisování záznamu o předání operačního úkolu Symbolické předání vlajky