Ministryně obrany Karla Šlechtová navštívila 4. brigádu rychlého nasazení v Žatci

Ministryni obrany Karlu Šlechtovou vítal velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník Roman Náhončík

Ministryně obrany Karla Šlechtová v úterý 15. května navštívila 4. brigádu rychlého nasazení v Žatci. Na základně ji přivítal velitel Pozemních sil AČR generálmajor Štefan Kaleta a velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník Roman Náhončík.

Ministryně Šlechtová se v rámci cest po vojenských útvarech seznamuje nejen s chodem a začleněním útvarů v Armádě České republiky, ale také s technikou, kterou mají vojáci k dispozici, i s jejich požadavky na modernizaci. V Žatci se například zajímala o doplnění techniky potřebné pro plnění závazků v rámci Aliance s ohledem na působení v zahraničních misích.

Seznámila se s funkcionáři i velením brigády

Při příjezdu si nejdříve prohlédla Síň tradic, u jejíhož vzniku stál současný náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata, a poté se seznámila s funkcionáři velení brigády a začleněním všech podřízených praporů.

„S prací 4. brigády rychlého nasazení jsem spokojená. V Žatci jsem se mohla seznámit jak s technikou, tak i s požadavky vojáků, se kterými jsem zde hovořila. Jsou zde samozřejmě jisté nedostatky, které řešíme, ale jsem ráda, že mohu vojákům slíbit dodávky balistické ochrany a výstroje, tedy maskáčů a bot. Tyto zakázky jsou již podepsány a realizovány,“ sdělila ministryně obrany Karla Šlechtová.

Nechyběly statické a dynamické ukázky techniky

Během prohlídky útvaru nechyběly ani statické ukázky současné techniky včetně všech modifikací kolového obrněného transportéru Pandur, lehkého obrněného vozidla IVECO, Landroveru Kajman či tatry.

Součástí dynamických ukázek byla také prezentace slaňování, ukázka seskoků padákem, taktická činnost vojáků v doprovodu bojového vozidla Pandur, ukázka nejmodernější výstroje a výzbroje vojáků a další ukázky schopností této specifické jednotky.

Ministryni obrany Karlu Šlechtovou vítal velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník Roman Náhončík

Při diskusi, velitel pozemních sil AČR genmjr. Štefan Kaleta, ministryně obrany Karla Šlechtová a velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník Roman Náhončík

Ministryně Šlechtová si prohlíží Síň tradic, kterou pomáhal založit současný náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata

Zápis do kroniky 4. brigády rychlého nasazení

Ministryně Šlechtová se seznamuje se zbraněmi 4.brn

V rozhovoru s vojáky

V rozhovoru s vojáky

Ministryně a vrchní praporčík 4. brn. při zahájení dynamických ukázek

Vojáci představují součástky parašutistické výstroje

Při podrobnější prohlídce roztaženého padáku

Dynamická ukázka

Součástí dynamických ukázek bylo také slaňování z vrtulníku Mi-171š

V rozhovoru s vojáky

V rozhovoru s vojáky