Žatečtí vojáci už jsou součástí mezinárodního praporu alianční předsunuté přítomnosti eFP v Litvě

Rotní úkolové uskupení je postavené na bázi mechanizované roty ze žateckého 41. mechanizovaného praporu v celkovém počtu do 230 osob Autor: eFP PAO

V úterý 17. července se v Litvě uskutečnil slavnostní nástup českého rotního úkolového uskupení alianční předsunuté přítomnosti eFP (enhanced Forward Presence), který je začleněn do mezinárodního praporu s Belgičany, Francouzi, Islanďany, Němci, Nizozemci a Nory.

Nástupu se účastnili příslušníci NFIU (Nato Force Integrated Unit) z Vilniusu, český vojenský a letecký přidělenec v Litvě a také český velvyslanec v Litvě Bohumil Mazánek.

Po napochodování do nástupového tvaru praporu eFP přivítal české vojáky velitel praporu pplk. Wolf Rüdiger Otto a také velitel litevské brigády Iron Wolf. Česká vlajka byla zařazena mezi ostatní vlajky praporu eFP a také vyvěšena k vjezdu do areálu kasáren eFP. Tím se česká jednotka stala oficiální součástí eFP spolu s Belgičany Francouzi, Islanďany, Němci, Nizozemci a Nory.

Do Litvy odjelo 230 osob a technika

Rotní úkolové uskupení je postavené na bázi mechanizované roty ze žateckého 41. mechanizovaného praporu v celkovém počtu do 230 osob. Základ jednotky tvoří mechanizovaná rota s obrněnými vozidly Pandur posílená ženijní četou, logistickou jednotkou a zdravotnickým prvkem.

Od června také v sousedním Lotyšsku cvičí pod kanadským velením minometná četa. Úkolové uskupení, čítající 55 vojáků a 20 kusů techniky, pod velením kapitána Michala Bogdana, odjelo 14. června železničním transportem ze stanice Hlubočky přes Polsko až na lotyšské hranice. Odtud překonali přibližně 450 kilometrů po vlastní ose až do místa působení v lotyšském výcvikovém prostoru Adazy.

Slavnostní nástup Autor: eFP PAO Čeští vojáci na slavnostním nástupu v Litvě Autor: eFP PAO Rotní úkolové uskupení je postavené na bázi mechanizované roty ze žateckého 41. mechanizovaného praporu v celkovém počtu do 230 osob Autor: eFP PAO Rotní úkolové uskupení je postavené na bázi mechanizované roty ze žateckého 41. mechanizovaného praporu v celkovém počtu do 230 osob Autor: eFP PAO Nástup v areálu kasáren Autor: eFP PAO Předání české vlajky Autor: eFP PAO Předání české vlajky Autor: eFP PAO Velitel praporu pplk. Wolf Rüdiger Otto Autor: eFP PAO Český velvyslanec v Litvě Bohumil Mazánek Autor: eFP PAO