Z Podbořan na Lounsku odjelo přes dvě stě vojáků na půlroční misi do Litvy

V Podbořanech na Lounsku připravovali vojáci techniku k železničnímu přesunu

V pondělí 9. července zahájili příslušníci rotního úkolového uskupení alianční předsunuté přítomnosti eFP (enhanced Forward Presence) přesun do Litvy. Spolu se svými nizozemskými a německými kolegy se zde zapojí do intenzivního a dlouhodobého výcviku.

Kombinovaný přesun po železnici a vlastní ose z Podbořan na Lounsku do Litvy bude trvat tři dny. Celkem ve třech sledech přesunou vojáci postupně osm desítek kusů techniky včetně obrněných vozidel Pandur. Jejich domovem se po dobu šesti měsíců stane výcvikový prostor litevské armády Rukla, vzdálený cca 70 km severozápadně od Vilniusu.

Rotní úkolové uskupení je postavené na bázi mechanizované roty ze žateckého 41. mechanizovaného praporu v celkovém počtu do 230 osob. Základ jednotky tvoří mechanizovaná rota s obrněnými vozidly Pandur posílená ženijní četou, logistickou jednotkou a zdravotnickým prvkem.

Výcvik v mezinárodním prostředí

Hlavním úkolem jednotky je zdokonalit se ve výcviku v mezinárodním prostředí. Nasazení je také příležitostí prověřit dovednosti vojsk během přesunu na dlouhé vzdálenosti přes území cizích států.

„Se svými kolegy budeme procvičovat bojové činnosti, tedy útok, obranu, dále přesuny a doprovody. Tedy klasické aktivity, které se týkají mechanizovaného praporu,“ vysvětlil velitel podplukovník Jiří Líbal.

Od června již v Lotyšsku cvičí pod kanadským velením minometná četa. Úkolové uskupení, čítající 55 vojáků a 20 kusů techniky, pod velením kapitána Michala Bogdana, odjelo 14. června železničním transportem ze stanice Hlubočky přes Polsko až na lotyšské hranice. Odtud překonali přibližně 450 kilometrů po vlastní ose až do místa působení v lotyšském výcvikovém prostoru Adazy.

Navazují na loňské cvičení Training Bridge

Při strategickém přesunu urazili více než tisíc kilometrů. Jejich úkolem je zapojit se (v sestavě kanadského praporu) v rámci konceptu eFP do výcviku s aliančními partnery. Tato mise také nabídla příležitost prověřit v praxi mechanismy pro přesuny spojeneckých sil přes území jiných států.

Nasazení našich vojáků v Pobaltí není první zkušeností. V roce 2017 působilo v Litvě rotní úkolové uskupení v rámci výcvikové aktivity zemí V4 a pobaltských států pod názvem Training Bridge. Tříměsíčního cvičení se zúčastnilo více než 100 vojáků 74. lehkého motorizovaného praporu s 30 vozidly.

Ve druhé polovině roku 2019 se budou vojáci podílet na střežení vzdušného prostoru Pobaltí (Baltic Air Policing) s letouny Jas-39 Gripen, a to v počtu do 95 příslušníků. Vojáci tak navazují na svoje působení z let 2009 a 2012.

V Podbořanech na Lounsku připravovali vojáci techniku k železničnímu přesunu V Podbořanech na Lounsku připravovali vojáci techniku k železničnímu přesunu V Podbořanech na Lounsku připravovali vojáci techniku k železničnímu přesunu V Podbořanech na Lounsku připravovali vojáci techniku k železničnímu přesunu V Podbořanech na Lounsku připravovali vojáci techniku k železničnímu přesunu V Podbořanech na Lounsku připravovali vojáci techniku k železničnímu přesunu V Podbořanech na Lounsku připravovali vojáci techniku k železničnímu přesunu