Dočasné příměří v Afghánistánu 10. strážní rota využila na přípravu a výcviky

Obrázek č. 8 z 12 Udělení pochval příslušníkům roty Autor: kpt. M. M. npor. Daniel Píša, des. R. H.

Vojáci 10. strážní roty BAF byli v uplynulých dnech svědky historicky prvního oboustranného příměří mezi afghánskou vládou a radikálním hnutí Taliban od začátku konfliktu v roce 2001. Toto příměří trvalo několik dní, a proto byla zastavena patrolovací činnost v okolí letiště Bagram. Manévrové jednotky tak měly příležitost zaměřit se na vlastní přípravu a provést několik zdokonalovacích výcviků.

Velitel praporu TF MANCHU podplukovník Uthlaut přezkoušel čety 10. strážní roty z oblasti eskalace síly. Klíčové při řešení incidentů s místním obyvatelstvem je umět místním obyvatelům ukázat, že čeští vojáci jsou zde především pro jejich ochranu.

Dalším důležitým výcvikovým úkolem, který čety plnily, bylo provádění cvičných prohledávacích operací. Tohoto výcviku se účastnily tři strážní čety a štáb, který akci naplánoval a řídil jako reálnou operaci.

Střelecká příprava

Zanedbávaná není ani střelecká příprava, přestože střelnice základny je velmi vytížena. Pod taktovkou střeleckých instruktorů si rota buduje zvučné jméno mezi koaličními partnery. Síly s ostatními si objektivně poměří v rámci střelecké soutěže, kterou 10. strážní rota plánuje upořádat v srpnu.

Českým vojákům se podařilo prohloubit spolupráci s americkými kolegy v oblasti přípravy bojových zdravotníků. V Craig Joint Theater Hospital (americká nemocnice na základně Bagram) se uskutečnilo cvičení zaměřené na vyhledávání většího počtu raněných v místě simulovaného incidentu s následným poskytnutím první pomoci dle patřičných procedur. Záštitu nad tímto cvičením převzali zkušení američtí lékaři a zdravotníci pracující na oddělení urgentního příjmu, kteří zároveň prováděli i závěrečné vyhodnocení. Obohatili tak účastníky cvičení o jejich znalosti a praktické zkušenosti.

Vzhledem k tomu, že čeští vojáci prokázali během tohoto cvičení vynikající schopnosti v poskytování první pomoci raněných v první linii, začlenila americká strana českou jednotku do plánu MASCAL (hromadný příjem raněných).

Slavnostní nástup

Období dočasného příměří využil velitel roty k uskutečnění slavnostního nástupu 10. strážní roty na území Afghánistánu. „Připomněli jsme si hrdinný boj československých výsadkářů na území Protektorátu během 2. světové války. Při této příležitosti jsem odměnil padesát jedna vojáků za úkoly, které jsme plnili v uplynulém měsíci“, řekl velitel 10. strážní roty kapitán Viktor Patia. Hosty ceremonie byli představitelé z nadřízeného stupně. Po nástupu společně odhalili artwork připomínající sedm výsadkářů, kteří v červnu 1942 v chrámu Cyrila a Metoděje v Praze vzdorovali německé přesile a bojovali až do posledního dechu. Toto dílo zhotovil kaplan roty kapitán. P. B.

Zdravotnická příprava pod taktovkou amerických lékařů Autor: kpt. M. M. npor. Daniel Píša, des. R. H. Figuríny s reálnými životními funkcemi a hmotností Autor: kpt. M. M. npor. Daniel Píša, des. R. H. Střelba z nestandartní polohy Autor: kpt. M. M. npor. Daniel Píša, des. R. H. Využití komplikované překážky Autor: kpt. M. M. npor. Daniel Píša, des. R. H. Nástup 10. strážní roty Autor: kpt. M. M. npor. Daniel Píša, des. R. H. Udělení pochval příslušníkům roty Autor: kpt. M. M. npor. Daniel Píša, des. R. H. Praporec roty, symbol jednoty Autor: kpt. M. M. npor. Daniel Píša, des. R. H. Obrázek č. 8 z 12 Udělení pochval příslušníkům roty Autor: kpt. M. M. npor. Daniel Píša, des. R. H. Předání děkovných listů koaličním partnerům Autor: kpt. M. M. npor. Daniel Píša, des. R. H. Řeč velitele praporu Autor: kpt. M. M. npor. Daniel Píša, des. R. H. Nástup byl ukončen státní hymnou Autor: kpt. M. M. npor. Daniel Píša, des. R. H. Připomínka hrdinů z chrámu Cyrila a Metoděje v Praze Autor: kpt. M. M. npor. Daniel Píša, des. R. H.