Z Afghánistánu odstartoval vojenský speciál s ostatky tří vojáků, kteří zahynuli v neděli při sebevražedném útoku

Loučení Autor: des. Radim H. 10 SR BAF

Vojenský speciál zpět do České republiky právě převáží ostatky tří vojáků, rotného Martina Marcina a desátníků Kamila Beneše a Patrika Štěpánka, kteří v neděli okolo 3.50 hodin našeho času zemřeli při pěší patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parwan, když se před nimi odpálil sebevražedný atentátník. Letoun přistane na letišti v Ruzyni v 16.15 hodin a nad republikou ho doprovodí Gripeny. Přesně v poledne se po celé zemi rozezní zvony kostelů a chrámů.

Ceremoniálu se zúčastní nejen rodiny a příbuzní, ale také prezident České republiky Miloš Zeman jako vrchní velitel ozbrojených sil, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, předseda vlády Andrej Babiš, ministr vnitra Jan Hamáček, ministr obrany Lubomír Metnar, velení armády či kardinál Dominik Duka. Rozloučit se přijdou i vojáci 42. mechanizovaného praporu z Tábora, kde rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek sloužili. Smuteční slovo u rakví pronese hlavní vojenský kaplan plukovník gšt. Jaroslav Knichal, poté bude následovat státní hymna.

Po zhruba půlhodinové pietě se kolona pohřebních vozů v doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie vydá do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Lidé mohou vzdát poctu zesnulým vojákům na Evropské třídě a Vítězném náměstí.

Termín pohřbů ještě není známý. Rodiny souhlasily, že na všech rozloučeních se uskuteční vojenské pocty. Ministr obrany Lubomír Metnar ve středu trojici vojáků povýšil do hodností štábních praporčíků.

Nástup vojáků v Afghánistánu před vojenským speciálem Autor: des. Radim H. 10 SR BAF Nakládání rakví s ostatky tří vojáků do obrněných transportérů Autor: des. Radim H. 10 SR BAF Smuteční ceremoniál na základně Bagrám Autor: des. Radim H. 10 SR BAF Vojáci nakládají rakve s ostatky tří vojáků do obrněných transportérů Autor: des. Radim H. 10 SR BAF Před vojenským speciálem Autor: des. Radim H. 10 SR BAF Nakládání rakví do vojenského speciálu Autor: des. Radim H. 10 SR BAF Jedna z rakví s vlajkou České republiky Autor: des. Radim H. 10 SR BAF Nástup na letišti v Afghánistánu Autor: des. Radim H. 10 SR BAF Loučení Autor: des. Radim H. 10 SR BAF Loučení Autor: des. Radim H. 10 SR BAF