Ministr obrany Lubomír Metnar dnes na Vítkově ocenil přes 230 vojáků za půlroční působení na misi v Litvě

Ministr obrany Lubomír Metnar předává medaili Za službu v zahraničí Autor: Miroslav Šindelář

V pátek 1. února se na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově uskutečnil slavnostní nástup příslušníků AČR po jejich návratu z mezinárodního nasazení v Litvě, kde působili v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence). Jádro jednotky tvořili vojáci žateckého 41. mechanizovaného praporu, jejich velitelem byl podplukovník Jiří Líbal.

Ceremoniálu se zúčastnil ministr obrany ČR Lubomír Metnar, zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Jiří Verner, předseda Výboru pro zahraniční věci a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR Pavel Fischer, velvyslanec Litevské republiky v ČR Edvilas Raudonikis, velvyslanec Spolkové republiky Německo Dr. Christoph Israng v ČR a další hosté.

Ministr obrany vojákům poděkoval za jejich vzornou reprezentaci armády a celé České republiky. Ocenil, že vojáci vynikajícím způsobem splnili všechny své úkoly a byli viditelnou součástí aliančních sil.

Vojáci patřili k nejlepším

„Potvrdili jste, že vojáci Armády České republiky patří v aliančním společenství k nejlepším. To dokládají i slova náčelníka Generálního štábu litevské armády a zástupců parlamentů Litvy i Lotyšska, kteří výcvik bedlivě sledovali,“ uvedl v projevu ministr Metnar.

Generálmajor Jiří Verner zhodnotil působení rotního úkolového uskupení české armády jako náš viditelný vklad do společného účinkování v řadách spojenců. Připomněl, že česká armáda vyslala své jednotky do Litvy a Lotyšska v rámci konceptu Severoatlantické aliance.

„V rámci této operace jste potvrdili svou připravenost ke společnému plnění úkolů s dalšími jednotkami Aliance a schopnost spolupracovat s nimi na té nejvyšší úrovni,“ konstatoval s tím, že obyvatelé Litvy pozitivně vnímali přítomnost aliančních vojáků.

Medaile 230 vojákům

Medaile ministra obrany Za službu v zahraničí převzalo spolu s velitelem podplukovníkem Jiřím Líbalem dalších 230 vojáků mechanizované roty, kteří působili v sestavě bojového uskupení vedeného Německem na území Litvy v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence).

Za vynikající splnění úkolů a vzornou reprezentaci AČR v zahraničí vyznamenal ministr obrany Záslužným křížem III. stupně kapitána Martina Sekeru a Čestný odznak AČR Za zásluhy obdržel nadporučík Jindřich Hochman.

 

  • Na území Litvy působí od ledna 2019 druhé rotní úkolové uskupení. Je postavené na bázi mechanizované roty ze žateckého 41. mechanizovaného praporu v celkovém počtu do 230 osob.
  • Češi jsou součástí praporního úkolového uskupení společně s vojáky z Německa, Holandska, Belgie, Lucemburska a Norska.
  • Základ české jednotky tvoří mechanizovaná rota s obrněnými vozidly Pandur posílená ženijní četou, logistickou jednotkou a zdravotnickým prvkem.
  • Hlavní základna bojového uskupení se nachází ve výcvikovém prostoru litevské armády Rukla, vzdáleného cca 70 km severozápadně od Vilniusu.

Nastoupené jednotky 1. rotního úkolového uskupení AČR, které se vrátily po půlročním působení v Litvě Autor: Miroslav Šindelář Ministr obrany Lubomír Metnar vyznamenává velitele 1. rotního úkolového uskupení podplukovníka Jiřího Líbala medailí Za službu v zahraničí Autor: Miroslav Šindelář Ministr Lubomír Metnar společně s předsedou senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavlem Fischerem blahopřejí nadporučíku Jindřichu Hochmanovi k udělení Čestného odznaku AČR Autor: Miroslav Šindelář Medaile předával spolu s generálem Vernerem velvyslanec SRN v Praze Christoph Israng Autor: Miroslav Šindelář Vojákům k vyznamenání po návratu z Litvy blahopřál na Čestném dvoře Národního památníku na pražském Vítkově také velitel Vojenské policie z Tábora plukovník gšt. Roman Bis Autor: Miroslav Šindelář Medaile předával také zástupce velitele Pozemních sil AČR plukovník gšt. Antonín Genser Autor: Miroslav Šindelář Ministr obrany Lubomír Metnar předává medaili Za službu v zahraničí Autor: Miroslav Šindelář Slavnostní ceremoniál se odehrával na Čestném dvoře Národního památníku na pražské hoře Vítkov Autor: Miroslav Šindelář Velvyslanec Litevské republiky Edvilas Raudonikis blahopřeje vojákům k uděleným vyznamenáním Autor: Miroslav Šindelář Vojáci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce, kteří tvořili jádro 1. rotního úkolového uskupení AČR v Litvě, převzali medaile ministra obrany Za službu v zahraničí Autor: Miroslav Šindelář