Výběrové řízení do průzkumných týmů 4. brigády rychlého nasazení zvládnou jen ti nejlepší

Dotazy účastníků před začátkem střeleb Autor: Jana Deckerová

Bojová střelba, hvězdicový pochod, překonání vodní překážky broděním, topografické znalosti nebo třicetikilometrový pochod se zátěží. To jsou jen některé dovednosti a znalosti, které museli prokázat během čtyř dnů účastníci náročného výběrového řízení k průzkumným týmům 4. brigády rychlého nasazení. To se uskutečnilo ve dnech 25. až 28. března na Žatecku a z 26 účastníků ho dokončilo pět.

Výběrové řízení, kterým musí budoucí členové průzkumných týmů a operátorů C4ISTAR (Command, Control, Communication, Computers, Intelligence Surviellance, Targets Acquisition & Recconnaissance) 4. brigády rychlého nasazení projít, patří mezi ty nejnáročnější v české armádě.

Během roku připraví instruktoři Velitelství 4. brigády rychlého nasazení dvě výběrová řízení, do kterého se hlásí příslušníci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce, 42. mechanizovaného praporu z Tábora, 43. výsadkového praporu z Chrudimi a 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce. Patřit k průzkumným týmům červených baretů je pro vojáky prestižní záležitostí, dostat se do této jednotky ale není vůbec jednoduché.

Čtyři dny pod fyzickým i psychickým tlakem

„Zájemci musí projít náročným výběrovým řízením, které je postaveno tak, aby prověřilo komplexní připravenost účastníků,“ sdělil vedoucí komise pro výběrové řízení k průzkumným týmům nadporučík Martin Čutta z Velitelství 4. brigády rychlého nasazení. „Čtyři dny jsou pod fyzickým i psychickým tlakem, a během plnění úkolů musí prokázat především fyzickou i psychickou odolnost, týmového ducha, iniciativu a adaptibilitu,“ poznamenal.

K úkolům, které museli účastníci výběrového řízení plnit, patřily znalosti ze zdravotní, topografické nebo spojovací přípravy. K atraktivní disciplíně patřilo i překonání vodní překážky broděním, dále museli zvládnout hvězdicový pochod, prošli střeleckou přípravou simulující bojové střelby a na úplném konci je čekal třicetikilometrový pochod se zátěží.

„Nejatraktivnější pro uchazeče bylo určitě překonávání vodní překážky broděním. Rozvodněná Ohře měla okolo 5 stupňů Celsia a neustále se měnící počasí prověřilo nejen jejich odolnost, ale především i odhodlání,“ vysvětlil nadporučík Čutta.

Uspějí jen ti nejlepší

Střelba patří k hlavním dovednostem příslušníků armády, proto této disciplíně věnují instruktoři brigády mimořádnou pozornost. Na pěchotní střelnici Vršovice dorazilo třetí den už jen 13 z celkových 26 účastníků.

„Naším cílem je prověřit účastníky během střeleckého nácviku ze střeleb z různých poloh na různé vzdálenosti s využitím různých krytů, skrytů a překážek,“ konstatoval řídící střeleb starší instruktor Velitelství 4. brigády rychlého nasazení praporčík David Berák a dodal, že vojáci musí během časového limitu čtyř minut a třiceti vteřin zvládnout odsun raněného, střelbu na dlouhé i krátké vzdálenosti na terče různých velikostí, z různých pozic a použít při tom obě zbraně – útočnou pušku BREN 2 a pistoli PHANTOM nebo GLOB, podle toho, u které jednotky slouží. Instruktoři kromě přesnosti a rychlosti, hodnotí zároveň i manipulaci se zbraněmi a zachování bezpečnosti pro samotného účastníka i pro jeho okolí.

„Pro všechny účastníky, kteří se do výběrového řízení přihlásí, je nejdůležitější zachovat si zdraví, mít trochu štěstí a splnit požadované limity,“ zmínil nadporučík Martin Čutta. „Snažíme se udržet stres účastníků na rozumné míře, i když víme, že za nesplněním limitů není mnohdy neschopnost, ale právě stres. Naší snahou je ale naplnit průzkumné jednotky kvalitními lidmi, kteří jsou týmovými hráči, mají rádi svou práci a chtějí se v rámci specializace posunout výš. Naše kritéria jsou velmi náročná a splní je opravdu jen ti nejlepší. V tomto kurzu začínalo s velkou motivací 26 příslušníků brigády, podařilo se ho dokončit pěti nejlepším.“

Další možnost dostat se k průzkumným týmům bude opět v říjnu letošního roku, kdy se uskuteční další kolo výběrového řízení.

Jedna z disciplín výběrového řízení k průzkumným týmům 4. brn proběhla na pěchotní střelnici Vršovice u Loun Autor: Jana Deckerová Dotazy účastníků před začátkem střeleb Autor: Jana Deckerová Jedním z úkolů byl odsun raněného Autor: Jana Deckerová Simulace bojových střeleb z různých pozic Autor: Jana Deckerová Při střelbách museli účastníci měnit pozice Autor: Jana Deckerová Zvládnutí střelby z různých výškových pozic Autor: Jana Deckerová Střelba z pistole z různých pozic Autor: Jana Deckerová Mířilo se na různé vzdálenosti a velikosti terčů Autor: Jana Deckerová Účastníci museli zvládnout úkoly na střelnici v časovém limitu do 4 minut a 30 vteřin Autor: Jana Deckerová Jedním z kritérií byla i bezpečná manipulace se zbraní Autor: Jana Deckerová Rozvodněná řeka Ohře byla pro účastníky další výzvou Autor: npr. Martin Čutta