Výsadkáři si připomenuli památku padlých českých vojáků

Památka zesnulých 2015

8. července 2015 uplyne přesně rok od sebevražedného útoku v afghánské provincii Parwan, v jehož důsledku tragicky zahynulo pět českých vojáků, příslušníků 2. strážní roty BAF. Památku svých kolegů štábního praporčíka in memoriam Davida Beneše, štábního praporčíka in memoriam Ivo Klusáka, štábního praporčíka in memoriam Libora Ligače, štábního praporčíka in memoriam Jana Šenkýře a štábního praporčíka in memoriam Jaroslava Lieskovana si při této příležitosti připomněli příslušníci 4. brigády rychlého nasazení hned na několika místech.

V kapli 4. brigády rychlého nasazení v Žatci se kolegové padlých vojáků ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi již 7. července 2015 zúčastnili pietního aktu, při kterém si připomenuli své padlé kolegy a umístili jejich jména na zeď cti mezi jména příslušníků brigády, kteří zahynuli při plnění služebních úkolů. „Chvíle jako je tato nám připomínají, že voják není jen „jeden z tvaru“, ale je to člověk, který má svůj příběh života. Oni se stali součástí našeho a my zase jejich,“ pronesl v úvodu pietního aktu kaplan brigády. Při ukončení vzpomínkového setkání zapálil každý svíci a spolu se svou osobní vzpomínkou ji umístil ke jménům padlých kolegů.

V den výročí tragické události 8. července 2015 pokračovala vzpomínka na zahynulé příslušníky 4. brigády rychlého nasazení na hřbitovech v Chomutově, Jičíně, Hradci Králové a Týništi nad Orlicí. Na těchto místech nejbližší kolegové položili květiny, osobním způsobem vzpomenuli a vzdali čest kamarádům, které vojenská služba přivedla až k oběti života.