Duchovní služba

4. brigáda rychlého nasazení byla první jednotkou Armády České republiky, u níž začali sloužit vojenští kaplani. S příslušníky brigády kaplani absolvovali mise v Bosně, Kosovu, Kuvajtu, Iráku i Afghánistánu.

Posláním kaplanů v armádě je zejména lidská a duchovní podpora vojáků a péče o psychickou pohodu jednotky. V misi se v případě potřeby zapojují také do přímého plnění operačního úkolu, např. v rámci humanitární pomoci, či při kontaktu s místním obyvatelstvem nebo duchovními.

V roce 2004 vytvořili příslušníci 4. brn první kapli v historii českých zahraničních misí na základně Šajkovac v Kosovu. V průběhu mise KFOR ji zbudovali příslušníci 5. česko-slovenského praporu, zejména vojáci 42. mechanizovaného praporu z Tábora.

V roce 2008 vznikla v posádce Žatec vojenská kaple archanděla Michaela. Při první bohoslužbě v ní pronesli žehnací modlitbu patriarcha Církve Československé husitské Tomáš Butta a královéhradecký biskup Dominik Duka.
Tradice hlásit se k postavě archanděla Michaela je typická pro výsadková vojska na celém světě. V jednoduše řešeném prostoru kaple vyniká symbol kříže a prvky ze skla, dřeva a oceli. V její zadní části jsou vzpomenuti vojáci 4. brigády, kteří zahynuli při výcviku nebo při nasazení v zahraničních misích.

Více o duchovní službě na www.kaplani.army.cz 

Fotografie