Airborne triathlon – Memorial Nikolaje Martynova

Memoriál Nikolaje Martynova

Čeští, američtí a výsadkáři z Polska bojovali o putovní pohár Nikolaje Martynova

V Chrudimi od úterý 9. června do čtvrtka 11. června změřili své síly američtí, polští, výsadkáři ze 4. brigády rychlého nasazení, 102. průzkumného praporu a 7. mechanizované brigády v Airborne triathlon – Memorial Nikolaje Martynova.

Výsadkový trojboj byl určen pro tříčlenná družstva, která musela v třídenním klání plnit řadu náročných úkolů. První den proběhlo slavnostní zahájení a poučení soutěžících o podmínkách soutěže.

Druhý den ráno soutěž byla zaměřena na střelecké dovednosti vojáků a odpoledne bojové dráze výsadkářů. Výsadkáři stříleli z pistole Glock 17 na vzdálenost 25 metrů, jejichž cílem bylo zasáhnout v časovém limitu řadu cílů mezi které patřili například stojící figury. V odpoledních hodinách překonávali bojovou dráhu výsadkáře dlouhou 7 kilometrů, což je kombinace silových a vytrvalostních disciplín, mezi které patří: překonávání lanové dráhy ve stromové výšce 5 metrů nad zemí, zdolání vodní překážky v časovém limitu a transport raněného. Cílem bylo překonat dráhu v co nejkratším časovém limitu.

Třetím dnem byly hlavní disciplínou seskoky padákem s kruhovým vrchlíkem na přesnost. Výsadkáři skákali z výšky 400-500 metrů jak z letounu CASA tak z vrtulníku Mi-17 a jejich cílem bylo řídit padák tak, aby přistáli k co nejblíže k vyznačenému cíli jako tým.

Vojáci ze 102. průzkumného praporu z Prostějova se umístili na prvním místě. Druhé místo obsadili zaslouženě příslušníci 4. brigády a to ze 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce. Třetí místo patří výsadkářům ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi.

Všichni výsadkáři si museli v rámci této soutěže sáhnout až na dno svých sil a to nejen díky vysokým teplotám, které v průběhu soutěže panovaly ale i pro náročnost celé soutěže.  Všechny týmy náročnou soutěž zvládli nejen díky jejich umu ale i tvrdému výcviku, kterým každý výsadkář musí projít. Tato soutěž je mezi výsadkáři jedna z nejprestižnějších v rámci Armády české republiky. Pro celou 4.brigádu rychlého nasazením je navíc tato soutěž symbolem vzpomínky na Nikolaje Martynova vojáka, který tragicky zahynul 3. května 2007 při plnění úkolů v rámci zahraniční operace na území Afghánistánu.

Autor, foto: nadporučík Milan Němec, nadpraporčík Jiří Hýbl