Bojovými střelbami zahájilo 1500 vojáků ze 4. brigády největší cvičení letoška

Na 1500 příslušníků Armády ČR od pondělí 9. května absolvuje ve Vojenském újezdu Hradiště kompletní vševojskovou přípravu. Do největšího cvičení 4. brigády rychlého nasazení v letošním roce se zapojí i další útvary, včetně zástupců vzdušných sil.

„Vzhledem k častému vyčleňování jednotek na bázi 4. brigády rychlého nasazení například do aliančních sil rychlé reakce NATO či do zahraničních operací, je třeba pravidelně udržovat a zvyšovat úroveň vycvičenosti jednotek vyčleněných do brigádního úkolového uskupení,“ vysvětluje význam cvičení velitel brigády plukovník Roman Náhončík.

Jednotky během následujících dvou týdnů čekají mimo jiné střelby, házení ručních granátů, bojové seskoky, taktické činnosti při napadení, patroly a přežití ve ztížených podmínkách. Důraz je podle Náhončíka kladen hlavně na taktiku a používání zbraní a všech zbraňových systémů.

„Zaměříme se především na dynamické střelby, při nichž vojáci budou muset plnit různé úlohy, například střelbu na blízké i daleké cíle, střelbu ve velmi krátkém časovém limitu a střelbu v nejrůznějších podmínkách, s nimiž je možné se setkat,“ podotkl instruktor střelecké přípravy praporčík Vratislav Louda ze 4. brigády rychlého nasazení.

Zapojí se i letouny vzdušných sil

Mezi čtrnácti dalšími útvary Armády ČR jsou i vzdušné síly: „V případě dobrého letového počasí se do výcviku zapojí přepravní letouny, které zabezpečí vysazení výsadkářů do zájmových prostorů, vyzvednutí v prostoru nepřítele a podobně,“ uvedl Náhončík.