Největší cvičení 4. brigády rychlého nasazení na Doupově

Kompletní vševojsková příprava vojáků 4. brigády rychlého nasazení vrcholí v těchto dnech ve Vojenském újezdu Hradiště. Střelbu ze všech ručních zbraní a techniky, řízení bojových vozidel, taktiku, přežití a další druhy výcviku drilují červené barety v Doupovských horách.

„Tento týden zahájilo čtrnáctidenní výcvik 4. brigádní úkolové uskupení, na kterém participují všechny čtyři naše prapory,“ konstatuje velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník Roman Náhončík a dodává, že na Doupově je vyvedeno téměř 1500 vojáků, z techniky jsou tu zastoupeny zejména Pandury, vozidla Iveco, Kajman a samozřejmě další technika. „Jsme v polovině výcviku a i po celý příští týden budeme v jednotlivých přípravách pokračovat,“ doplňuje velitel brigády.

Na cvičišti Tureč se odehrává řidičská příprava s bojovými kolovými vozidly Pandur

„Řidiči musí zvládnout mimo jiné například překážky, a to jak přírodní, tak uměle vytvořené, zajíždění a najíždění do okopů, a to tak, aby byli schopni co nejrychleji a nejefektivněji zaujmout střelecké postavení během taktické přípravy,“ informuje vrchní praporčík Michal Baka ze 42. mechanizovaného praporu. „U taktické přípravy mechanizované roty to jsou pak zejména bojové drily při kontaktu s nepřátelským odstřelovačem nebo činnost při kontaktu s nepřítelem,“ doplňuje Baka.

Střeleckou přípravou ze všech druhů zbraní procházejí pod dohledem instruktorů i vojáci 2. pěší roty 44. lehkého motorizovaného praporu. „Výcvik je zaměřen především na střelbu ze všech ručních zbraní, které mají vojáci ve výzbroji, tedy na střelbu z nových útočných pušek Bren, z pistolí Phantom, z kulometů UK vzor 59 L a střelbu s podvěsnými granátomety,“ vysvětluje vrchní praporčík 44. lehkého motorizovaného praporu Petr Altman.

Vojáci 4. brigády rychlého nasazení projdou během čtrnácti dnů kompletní přípravou se speciálním zaměřením na střeleckou a taktickou přípravu, včetně přežití za ztížených podmínek. Na Doupově budou ještě celý příští týden a výcvikový prostor opustí 20. května.