Uvařit v běžné kuchyni umí každý, v poli ale málokdo

Od pondělí 9. do pátku 20. května ve Vojenském újezdu Hradiště probíhá cvičení brigádního úkolového uskupení na bázi 4. brigády rychlého nasazení, kde první jednotkou v poli je vždy provozní četa velitelství brigády.

Četa je nedílnou součástí podpůrných jednotek tohoto cvičení a stará se o zabezpečení jednotek palivem, přepravní a vyprošťovací technikou, opravárenskými službami, zajištění prostoru základny psovody se psy, jídlem pro vojáky a dalšími službami.

Budíček ve čtyři ráno a připravit tisíc snídaní

O to, co budou vojáci na cvičení jíst, se starají kuchaři, kteří patří do struktury velitelství 4. brigády rychlého nasazení a podřízených praporů. Jednoduchou práci tu rozhodně nemají. Vstávat ve čtyři hodiny ráno každý den, připravit 1000 jídel na snídani a začít okamžitě s přípravou oběda a večeře, je náročné. Všechno a všichni proto musí být dokonale sladění.

Navíc je potřeba si uvědomit, že v polních podmínkách je vše stonásobně těžší. „Uvařit jídlo ve stacionární kuchyni umí každý, ale až tady se prokáže schopnost člověka přizpůsobit se podmínkám, které si žádný běžný kuchař představit neumí ani v tom nejhorším snu,“ říká kuchař rotný Josef Hýsek.

Polní kuchyně perfektně slouží už řádku let 

Jídlo se připravuje v polních kuchyních POKA III/I na podvozku vozidla Praga V3S a POKA IV na podvozku vozidla Tatra Armax, jediného svého druhu. Každá z těchto kuchyní je schopna samostatně pracovat a uvařit 150 jídel třikrát denně. POKA IV je vybavena samostatnou centrálou, která vyrábí elektřinu pro provoz kuchyně, nádrží na vodu, chladícími a mrazícími lednicemi, dvěma vařícími pánvemi a konvektomatem. „Musím přiznat, že tato technika byla opravdu nadčasová a v současné době stále splňuje vše, co potřebujeme k naší práci,“ dodává kuchař četař Patrik Bebr.

Výkony svých svěřenců-kuchařů si pochvaluje i plukovník Roman Náhončík, velitel 4. brigády rychlého nasazení: „S našimi kuchaři a jídlem jsem velmi spokojený. Je to hlavně tím, že kluci již absolvovali mnoho cvičení a jejich zkušenosti a um jsou na vysoké profesionální úrovni.“

„Jsem rád, že jsme se všichni kuchaři dokonale sladili. Přes všechnu tu dřinu zde panuje dobrá nálada a v takovém prostředí je radost pracovat,“ uzavírá Patrik Bebr.