Střelecká soutěž v Jindřichově Hradci prověřila současné i bývalé výsadkáře

Na palebné čáře před střelbou ze samonabíjecí pušky BREN II Autor: Miroslav Šindelář

Od 17. do 19. září se na střelnici Lomy nedaleko Kunžaku na Jindřichohradecku odehrával souboj střelců z ručních zbraní o putovní pohár Svazu důstojníků a praporčíků AČR. Soutěž, kterou pomáhal organizovat 44. lehký motorizovaný prapor v Jindřichově Hradci, vyhráli střelci domácího Klubu výsadkových veteránů.

Tradiční střeleckou soutěž jako jednu ze svých hlavních akcí roku si dali do plánu i příslušníci Klubu výsadkových veteránů, který působí při 44. lehkém motorizovaném praporu v Jindřichově Hradci.

„Proč se na soutěži podílíme, je jasné. Výsadkáři byli vždy dobří střelci, a tak je třeba si tyto vžité schopnosti osvěžovat,“ řekl předseda Krajského vojenského velitelství v Jindřichově Hradci podplukovník v. v. Petr Čejka, který byl ředitelem soutěže.

Plukovník v. v. Josef Turek z klubu výsadkových veteránů k soutěži uvedl: „Mezinárodní střelecká soutěž o putovní pohár Svazu důstojníků a praporčíků měla svůj nultý ročník v roce 1999. Tehdy jsme vstupovali do Severoatlantické aliance a připravili ji pod záštitou velení 4. brigády rychlého nasazení v Havlíčkově Brodě. Se 4. brigádou byla soutěž vždy spojena a získala si tradici. Ostatně brzy dostala mezinárodní punc kvality a účastnily se jí družstva z mnoha států,“ vysvětlil plukovník v. v. Josef Turek.

Soutěži se snaží vrátit prestiž

Poznamenal, že v některých ročnících soutěžilo až sto padesát střelců. „Poté, co se velení brigády přestěhovalo do Žatce, došlo k jistému útlumu a od loňského roku se ji snažíme opět navrátit její místo. Bohužel se nám letos nepodařilo zajistit účast zahraničních partnerů, ale i tak věřím, že soutěž o už třetí pohár pomůže našemu přání, aby se toto klání vžilo do povědomí střelců,“ konstatoval plukovník v. v. Josef Turek s tím, že dva poháry v minulých letech získali do trvalého držení soutěžící ze Slovenska.

Účast na soutěži původně přijalo deset čtyřčlenných týmů, které se utkaly ve střelbě z pistole a samonabíjecí pušky BREN II. Nakonec se na střelnici dostavilo týmů sedm a po poučení o bezpečnosti a chování na střelnici instruktoři z jindřichohradeckého útvaru dali pokyn k palbě.

Mezi startujícími byli reprezentanti dvou týmů z Havlíčkova Brodu, dvou týmů armádních profesionálů z lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce, jeden tým tvořili soutěžící z Prahy, další reprezentoval místní organizaci Československé obce legionářské a sedmým týmem byli výsadkoví veteráni z Jindřichova Hradce.

Výhra zůstala v Jindřichově Hradci

Ti všichni se na střelnici vystřídali ve střelbě z pistole vz. 75 cz, kdy stříleli po pěti nástřelných ranách 15 ran na vzdálenost 25 metrů. Druhou disciplínou byla střelba z BRENU II na nekrytě ležící figuru na vzdálenost sto metrů. Během třiceti minut si soutěžící vyzkoušeli střelbu vestoje, vkleče i vleže. Střelba z nové samonabíjecí pušky BREN II byla pro mnohé soutěžící novinkou, a tak jí musela předcházet krátká instruktáž zkušených profesionálů z jindřichohradeckého praporu.

Hlavní rozhodčí Pavel Nynger na střelnici nakonec předal putovní pohár do rukou vítězů, kterými se stali střelci domácího Klubu výsadkových veteránů v Jindřichově Hradci.

Nástup soutěžících O pohár Svazu důstojníků a praporčíků AČR Autor: Miroslav Šindelář Pro mnohé ze střelců byla samonabíjecí puška BREN II novinkou, a tak přišel ke slovu instruktor - profesionál ze 44. lehkého motorizovaného praporu Autor: Miroslav Šindelář Ředitel soutěže pplk. v. v. Petr Čejka v rozhovoru se zastupujícím velitelem 44. lmpr majorem Přemyslem Tučkem před zahájením střeleb Autor: Miroslav Šindelář Samotná soutěž byla i příležitostí k výměně zkušeností starších výsadkářů se současnými profesionály Autor: Miroslav Šindelář Instruktáž před střelbou z pistole Autor: Miroslav Šindelář Střelba z pistole Autor: Miroslav Šindelář Na palebné čáře před střelbou ze samonabíjecí pušky BREN II Autor: Miroslav Šindelář Jan Bada mohl být se střelbou z pistole spokojen, na správný součet zásahů dohlíží hlavní mezinárodní rozhodčí Pavel Nynger (vpravo) Autor: Miroslav Šindelář Druhé družstvo jindřichohradeckých profesionálů bylo dlouho horkým favoritem Autor: Miroslav Šindelář Ostatně zásahy v terči po střelbě z pistole byly důvodem k úsměvu Autor: Miroslav Šindelář