POKOS, projekt Ministerstva obrany ČR, letos odstartoval v Karlovarském kraji

Děti pozorně poslouchají výklad kapitána Němce ze žatecké posádky Autor: Eva Zítková, OK SST MO

Odbor komunikace Ministerstva obrany navštívil tento týden společně s vojáky 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce základní školy ve Žluticích a v Nejdku na Karlovarsku. S sebou přivezli projekt POKOS, tedy přípravu občanů k obraně státu.

Ve čtvrtek 18. ledna zavítali do Základní školy Žlutice, o den později zástupce odboru komunikace MO a vojáky ze 4. brigády rychlého nasazení přivítali na Základní škole Nejdek.

Muži v červených baretech učili žáky základy první pomoci a chemické ochrany. „To, že se před děti postaví voják v uniformě a názorně jim v rámci zdravotnické přípravy předvede, jak zachránit kamarádovi život nebo jak se zachovat při živelních pohromách, má určitě jinou váhu, než když se o to pokusí kdokoliv jiný,“ vysvětlila Daniela Hölzelová z Ministerstva obrany.

Praktické ukázky i cenné rady

Mimo praktických ukázek přivezli výsadkáři ze Žatce i přednášky o historii armády na našem území či aktuální zkušenosti ze zahraničních misí. „Děti nejvíce zajímalo, jak vypadá naše základna v Afghánistánu, co děláme ve volném čase či jaké je tam počasí. Velký zájem mě mile překvapil,“ řekl kapitán Milan Němec ze 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce, kterého společně s jeho kolegy nechtěli žáci především devátých ročníků pustit bez odpovědí na všechny otázky zpátky do kasáren. Žáci si tak dobrovolně prodloužili výuku.

„Podobně jako děti jsme nadšeni. V dnešní době si nikdo nemůže být jistý, co se může stát. Proto si moc ceníme, že nám vojáci ukázali základy první pomoci a řekli praktické rady, kterých se lze držet při mimořádných situacích. Potěšilo mě i to, že děti viděly třeba i školy a podmínky pro výuku v Afghánistánu, a tak si snad budou více cenit toho, co tu v republice mají,“ shrnula svůj pohled na POKOS na škole ve Žluticích učitelka Michaela Maňáková. Program očividně udělal radost i dvěma žákům, kteří za správné odpovědi získali dárky. Cestou domů si ve vlaku vyprávěli o nových znalostech a předváděli si zasloužené dárky.

Více informací o projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS) si můžete přečíst na pokos.army.cz.

Jeden z vítězných obrázků výtvarné soutěže pro I. stupeň Autor: Eva Zítková, OK SST MO Ukázka zdravotnické první pomoci v poli Autor: Eva Zítková, OK SST MO Děti pozorně poslouchají výklad kapitána Němce ze žatecké posádky Autor: Eva Zítková, OK SST MO Žák žlutické školy si vyzkoušel balistickou vestu Autor: Eva Zítková, OK SST MO Kluci si cestou domů vlakem prohlíželi dárky, které získali během POKOSu na své škole Autor: Eva Zítková, OK SST MO Během chemické přípravy soutěžili kluci a holky v rychlosti oblékání se do ochranných pomůcek Autor: Eva Zítková, OK SST MO Prohlídka sanitky před školou v Nejdku Autor: Eva Zítková, OK SST MO Vojáci si přivezli i předměty z mise v Afghánistánu, například malovanou truhlu Autor: Eva Zítková, OK SST MO