V Afghánistánu zemřeli tři čeští vojáci

Dnes 5. srpna 2018 okolo 3.50 hodin našeho času došlo při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parwan k útoku sebevražedného atentátníka. V uvedenou dobu prováděla pěší patrola běžnou činnost ve stanoveném prostoru. Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci, rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek (1993), smrtelná zranění.

Rodiny vojáků, kteří byli příslušníky 42. mechanizovaného praporu z Tábora, byly informovány. K dispozici jsou jim vojenští psychologové a vojenští kaplani.

„Tragická smrt tří našich vojáků mě velmi zasáhla. Všem rodinám a blízkým chci vyjádřit svou hlubokou soustrast,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar. Ministr je v telefonickém kontaktu s předsedou vlády i velením Armády ČR.

„Zpráva o úmrtí vojáků je vždy ta nejhorší, velmi mě to zasáhlo. V mých očích jsou to hrdinové, kteří se za hranicemi České republiky podíleli na boji proti terorismu. Celá země by na ně měla být hrdá. Upřímnou soustrast rodinám, příbuzným a kamarádům,“ sdělil náčelník Generálního štábu armády České republiky generálporučík Aleš Opata.

„V prostoru, kde v rámci patroly operovali, museli vojáci vystoupit z obrněných vozidel a pokračovat pěšky. Útok byl nenadálý a jeho následky bohužel fatální,“ popsal událost zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel Společného operačního centra generálmajor Jiří Verner. Další tři členové patroly, jeden americký a dva afghánští vojáci, byli těžce zraněni.

Ostatky vojáků budou do České republiky přepraveny ve středu v odpoledních hodinách.

Před budovou Generálního štábu na Vítězném náměstí v Praze 6 bylo vytvořeno pietní místo. Na všech útvarech a ve všech armádních zařízeních byly staženy státní vlajky na půl žerdi.

Martin Marcin Autor: mjr. Vlastimila Cyprisová, GŠ AČR, Jan Pejšek, ředitel Odboru komunikace MO Kamil Beneš Autor: mjr. Vlastimila Cyprisová, GŠ AČR, Jan Pejšek, ředitel Odboru komunikace MO Patrik Štěpánek Autor: mjr. Vlastimila Cyprisová, GŠ AČR, Jan Pejšek, ředitel Odboru komunikace MO