Položili život i za nás a naše bezpečí, řekl ministr obrany Metnar

Rakev s ostatky vojáků na katafalku na letištní ploše Autor: Hana Brožková

Přesně v 16.15 hodin přistál na ruzyňském letišti vojenský speciál z Bagrámu, který přivezl do České republiky ostatky tří českých vojáků. Rotného Martina Marcina a desátníky Kamila Beneše a Patrika Štěpánka v neděli 5. srpna při pěší patrole v okolí afghánské základny Bagrám v provincii Parwan zabil sebevražedný atentátník.

Právě v Bagrámu se dnes dopoledne konalo rozloučení s vojáky, které na místě vedl kaplan 4. brigády rychlého nasazení kapitán Pavel Brichta. Připomněl jejich hrdinství, odhodlanost a dobrosrdečnost. „Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí svůj život za své přátele,“ citoval kapitán Brichta z evangelia. Na závěr pozdravil všechny nastoupené vojáky jménem maminky desátníka Patrika Štěpánka, která vojákům vzkázala, ať vydrží, vše zvládnou a ve zdraví se vrátí domů.

S vojáky se na ruzyňské letiště přišel rozloučit prezident republiky Miloš Zeman jako vrchní velitel ozbrojených sil, předseda vlády Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar, první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun, rodinní příslušníci, přátelé a další hosté.

Tragédii v armádě nejde vyloučit

„Došlo k tragédii, kterou nelze při službě v armádě nikdy vyloučit. Naši tři vojáci položili život i za nás, za naše bezpečí v České republice. Také proto jsem je povýšil in memoriam do hodnosti štábních praporčíků. Zároveň jsem rozhodl o udělení nejvyšších resortních vyznamenání, Křížů obrany státu,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar. Dodal, že na zapojení České republiky do mezinárodního boje s terorismem se nic nemění.

Pietní akt zahájila Čestná stráž, která přenesla rakve s ostatky vojáků na katafalk připravený na letištní ploše. Smuteční řeč pronesl hlavní kaplan AČR plukovník gšt. Jaroslav Knichal. „Prožíváme ztrátu našich zemřelých vojáků. Je to ztráta, která nás připravuje o inteligenci, srdce, vůli a o někoho, kdo jednal spravedlivě. My se nyní s celou vlastí pozastavujeme. Každý, kdo vás znal, musí do hloubky rozjímat o stopě, kterou váš život v nich zanechal. Stopu, kterou jste zanechali u svých nejbližších, v armádě, v naší vlasti,“ poukázal kaplan Knichal na statečnost vojáků, odvahu a příklad, který by si z nich lidé mohli vzít.

Jednotka neztratila ducha

Podle generála Balouna česká jednotka po incidentu neztratila svého ducha a ještě více se stmelila. „Vojáci v Afghánistánu se nyní zaměřili na jiné úkoly. Do standardního režimu se vrátí za několik dnů,“ dodal generál Baloun s tím, že teroristický útok se stále vyšetřuje a zjištěné poznatky poslouží k dalšímu výcviku vojáků.

  • Rotný Martin Marcin (†36) a desátníci Kamil Beneš (†28) a Patrik Štěpánek (†25) byli příslušníky 42. mechanizovaného praporu z Tábora. Marcin měl rozsáhlé zkušenosti z předešlých misí v Kosovu a i Afghánistánu, pro Štěpánka a Beneše šlo o jejich první misi.

Vojenský speciál nad Českou republikou doprovodily stíhačky Gripen Autor: Michal Voska Nastoupení vojáci na ruzyňském letišti Autor: Hana Brožková Ústřední vojenská hudba Autor: Hana Brožková Vojáci vynáší z letounu rakve s ostatky Autor: Hana Brožková Vojáci položí rakve s ostatky trojice hrdinů na připravené katafalky Autor: Hana Brožková Vojáci vyndavají rakve z vojenského speciálu Autor: Michal Voska Čestná stráž před každou rakví nesla i fotografii zesnulého vojáka Autor: Hana Brožková Rakev s ostatky vojáků na katafalku na letištní ploše Autor: Hana Brožková Nastoupená Čestná stráž AČR s prapory před vojenským speciálem Autor: Hana Brožková Vojáci odnáší rakev do pohřebního auta Autor: Hana Brožková Velení armády a vojáci Autor: Michal Voska