V hromadném seskoku téměř tisíce výsadkářů na cvičení Saber Junction 2018 byli i paragáni z Chrudimi

Taktický vzdušný výsadek se uskutečnil za soumraku Autor: Jana Deckerová

Ve výcvikovém centru ozbrojených sil USA v německém Hohenfelsu probíhá od minulého týdne mezinárodní cvičení Saber Junction 2018 za účasti téměř šesti tisíc vojáků. Do cvičení se zapojily také téměř dvě stovky českých paragánů z 43. výsadkového praporu z Chrudimi, kteří byli za soumraku součástí taktického vzdušného výsadku o síle tisíc výsadkářů. Až do 1. října budou plnit spektrum operací v určeném prostoru.

„Naši výsadkáři o síle jedné roty se v těchto dnech účastní certifikačního cvičení americké výsadkové brigády, jsou součástí 91. průzkumného praporu a plní zde celé spektrum operací v rámci daného scénáře v konfliktu střední intenzity,“ říká velitel 43. výsadkového praporu podplukovník Jiří Adamec a dodává, že velmi cennou zkušeností pro české výsadkáře byl zejména hromadný seskok téměř tisíce výsadkářů během dvou průletů.

Čeští výsadkáři v tomto hromadném seskoku použili americké padáky T11 a T10, seskoky se uskutečnily z výšky 250 metrů z letounů americké armády C-130 Herkules a C-17 Globemaster. Výsadkový prapor z Chrudimi v rámci cvičení Saber Junction 2018 nepůsobí v Hohenfelsu s žádnou technikou, byl zasazen pomocí taktického vzdušného výsadku a nyní bude během dalších deseti dnů operovat v určeném prostoru s veškerým materiálem, se kterým provedl seskok.

Pro české výsadkáře je hromadný seskok cennou zkušeností

„V rámci tohoto cvičení má naše jednotka tři základní úkoly,“ konstatuje zástupce velitele 43. výsadkového praporu major Roman Příhonský. „Prvním je prověřit zejména naše schopnosti jako například taktický vzdušný výsadek, aeromobilní operace a bojové patrolování formou léček a přepadů.“

V tomto roce 43. výsadkový prapor splnil plné operační schopnosti podle metodiky CREVAL, a proto mezi další úkoly tohoto cvičení bylo prověření podřízených jednotek – v tomto konkrétním případě výsadkové roty, zda dodržuje stanovené standardy.

„Posledním úkolem jednotky bylo také prověření základních taktických postupů nejnižších celků výsadkových jednotek a naším cílem také implementovat nové dané postupy a metody do rozvoje v oblasti výcviku výsadkového vojska a případně se připravit na transformaci výsadkového praporu na pluk,“ dodává major Příhonský.

Příslušníci 43. výsadkového praporu jsou ze strany Aliance bráni jako špička výsadkových jednotek v Evropě a pozvání ze strany 173. výsadkové brigády americké armády k účasti na tomto cvičení a dlouhodobá spolupráce s ní je zárukou, že česká armáda je pro naše spojence partnerem, který je pevnou součástí tohoto uskupení.

Taktický vzdušný výsadek byl proveden z amerických letounů typu C- 130 Herkules a C-17 Globemaster Autor: Jana Deckerová Jako první se vysazoval materiál Autor: Jana Deckerová Výsadek kolové techniky Autor: Jana Deckerová Přistávací terén pro výsadky byl velmi otížný Autor: Jana Deckerová Po výsadku materiálu proběhlo vysazení výsadkářů Autor: Jana Deckerová Taktický vzdušný výsadek se uskutečnil za soumraku Autor: Jana Deckerová Taktický vzdušný výsadek se uskutečnil za soumraku Autor: Jana Deckerová Taktický vzdušný výsadek se uskutečnil za soumraku Autor: Jana Deckerová Taktický vzdušný výsadek se uskutečnil za soumraku Autor: Jana Deckerová Taktický vzdušný výsadek se uskutečnil za soumraku Autor: Jana Deckerová Paragáni z Chrudimi skákali na amerických padácích Autor: Jana Deckerová 43. výsadkový prapor se účastnil cvičení Saber Junction 2018 Autor: Jana Deckerová Velitel 43. výsadkového praporu pplk. Jiří Adamec Autor: Jana Deckerová Příslušníci 43. Výsadkového praporu při dalším plnění širokého spektra operací Autor: Jana Deckerová Maskování je pro výsadkáře nutností Autor: Jana Deckerová Česká jednotka v určeném prostoru plní dané úkoly Autor: Jana Deckerová Při dlouhodobém působení v terénu vždy na jednom stanovišti jeden odpočívá, druhý je ve střehu Autor: Jana Deckerová Při dlouhodobém působení v terénu vždy na jednom stanovišti jeden odpočívá, druhý je ve střehu Autor: Jana Deckerová Česká jednotka při plnění úkolů v určeném prostoru Autor: Jana Deckerová Za českými výsadkáři do Hohenfelsu dorazil velitel 43. výsadkového praporu pplk. Jiří Adamec Autor: Jana Deckerová Spánek a odpočinek v terénu Autor: Jana Deckerová Jednotka v daném prostoru operuje několik dní Autor: Jana Deckerová Zajištění s vyšším stupněm velení Autor: Jana Deckerová Velitel 43.vpr pplk. Jiří Adamec (druhý zleva) a zástupce velitele mjr. Roman Příhonský (druhý zprava) Autor: Jana Deckerová Čeští výsadkáři operují v určeném prostoru už několik dnů Autor: Jana Deckerová Čeští výsadkáři operují v určeném prostoru už několik dnů Autor: Jana Deckerová Zástupce velitele 43. praporu major Roman Příhonský (vlevo) Autor: Jana Deckerová Velitel 43. výsadkového praporu pplk. Jiří Adamec během dvoudenního DV DEY dorazil do terénu ke své jednotce Autor: Jana Deckerová