Podívejte se, jak se nováčci u výsadkářů propracovávají k červenému baretu

Skupina nováčků vyráží do terénu plnit další taktickou činnost Autor: Jana Deckerová

V těchto dnech dokončuje patnáct nováčků dvoutýdenní doplňující intenzivní výcvik u 43. výsadkového praporu Chrudim. Pod vedením zkušených instruktorů jsou přeškolováni tak, aby se co nejrychleji zařadili k výsadkovým rotám a rotám bojové podpory.

„Jedná se o vojáky, kteří už prošli naším výběrovým řízením,“ říká nadrotmistr Martin Šromovský, instruktor 43. výsadkového praporu. Někteří jsou u útvaru pouhé tři měsíce, jiní o něco déle. „Jsme téměř na konci dvoutýdenního intenzivního výcviku a dnes na ně čeká tři a půl kilometru dlouhý běh, na který bude navazovat další taktická činnost,“ informuje instruktor.

Tři a půl kilometru s dvaceti kily v batohu

„Patnáctka“ nováčků vybíhá z chrudimských kasáren, na zádech batohy s minimální dvacetikilovou zátěží. Maskáče, kanady, bojová vesta, zbraň. Trasa vede nejprve po rušné komunikaci, vojáci poté míří do kopce směrem k letišti a přesunují se k lesu.

„Zvládnout určenou trasu musí do daného půlhodinového limitu, a to se dnes všem podařilo,“ konstatuje Martin Šromovský. „Přesun absolvují s plnou zátěží přesně tak, jak budou chodit na patroly. Nyní se převléknou, namaskují, doplní tekutiny a po rozdělení na dvě družstva se připraví na taktickou činnost. Dnes to bude překonávání komunikací a reakce na kontakt,“ prozrazuje.

Červený baret až po prvním seskoku padákem

Výcvik vedou zkušení instruktoři, z nichž mnozí mají za sebou několik zahraničních misí. Snaží se své zkušenosti předat nováčkům, aby se mohli co nejrychleji zařadit k ostatním výsadkářům. „Cennou radou je například balení batohu, to mnohým činí problémy,“ říká nadrotmistr Šromovský. „My jim ukážeme, jak zabalit co nejefektivněji tak, aby se jim vybavení dobře neslo a nepřekáželo v další činnosti,“ dodává.

Doplňujícím intenzivním výcvikem se skupinka přiblíží k zařazení k chrudimským výsadkářům. „Červený baret si však budou moci poprvé nasadit až poté, co absolvují další kurz, který zakončí prvním seskokem,“ upozorňuje instruktor výcviku nadrotmistr Šromovský.

Nováčci 43. výsadkového praporu mají před sebou tři a půl kilometru Autor: Jana Deckerová Instruktoři 43. výsadkového praporu absolvují běh s nováčky Autor: Jana Deckerová Bojový pokřik k výsadkářům patří Autor: Jana Deckerová Po běhu je potřeba se připravit na další taktickou činnost Autor: Jana Deckerová Správně se namaskovat, to je také jedna z činností výsadkářů Autor: Jana Deckerová Výsadkáři musí splynout s terénem Autor: Jana Deckerová Nástup před druhou částí výcviku Autor: Jana Deckerová Skupina nováčků vyráží do terénu plnit další taktickou činnost Autor: Jana Deckerová Instruktor 43. vpr nadrotmistr Martin Šromovský dává skupině poslední pokyny před plněním úkolu Autor: Jana Deckerová Jedna z taktických činností – reakce na kontakt Autor: Jana Deckerová Nováčci v terénu při plnění úkolů Autor: Jana Deckerová