Airborne triathlon „O putovní pohár Nikolaje Martynova“

Historie soutěže

Historie soutěže začala navazovat na tradici výsadkových jednotek bývalé Československé armády. Bývalý velitel 4. brn a Společných sil, generálmajor Josef Sedlák, se rozhodl navázat na tradice a vytvořit moderní podobu výsadkové soutěže. To se stalo v roce 2000. Poprvé se soutěž konala roku 2002.

V prvních třech letech se soutěžilo v každé kategorii pouze z jedné disciplíny. V roce 2005, pravidla soutěže byla změněna, tak aby se soutěž stala atraktivnější a současně sloužila k získání zkušeností i pro reálné nasazení.

Současnost

Výsadkový trojboj je určený pro tříčlenné týmy s odborností výsadkář s disciplínami:

– hlavní disciplínou jsou seskoky s padákem s kruhovým vrchlíkem na přesnost, výsadkáři skáčí z výšky cca 400-500 metrů z vrtulníku Mi-17 a jejich cílem je řídit padák tak, aby přistáli k co nejblíže k vyznačenému cíli jako tým
– 2 seskoky s padákem s kruhovým vrchlíkem, plus jeden tréninkový na padácích OVP 12 SL
– střelba z ručních zbraní
– vojenský přespolní běh (doplněný o disciplíny: lanová (překážková) dráha, hod granátem na cíl, bouldering, přenášení břemene, překonávání vodní překážky, poskytnutí první pomoci)

Soutěže se pravidelně účastní nejenom příslušníci jednotek 4. brigády rychlého nasazení, ale také ostatních jednotek AČR a zahraničních armád.

 

Fotografie