eFP Litva/Lotyšsko

Název operace: 1. a 2. úkolového uskupení enhanced forward presence
Jednotka: 41. mpr (Žatec)
Termín: červenec 2018 – červenec 2019
Místo: Litva a Lotyšsko/Evropa

Přesně po roce (dnem 31. července 2019) ukončilo svoji činnost na území Litvy rotní úkolové uskupení. Jednotka byla postavená na bázi mechanizované roty ze žateckého 41. mechanizovaného praporu v celkovém počtu do 230 osob. Působila v sestavě bojového uskupení s dalšími sedmi státy pod vedením Německa v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence). Celkem se na území Litvy vystřídalo více než 450 českých vojáků během dvou rotací.

Základ české jednotky tvořila mechanizovaná rota s obrněnými vozidly Pandur posílená ženijní četou, logistickou jednotkou a zdravotnickým prvkem. Vojáci působili na hlavní základně bojového uskupení, která se nachází ve výcvikovém prostoru litevské armády Rukla, vzdáleného cca 70 km severozápadně od Vilniusu.

K nejvýznamnějším cvičením během působení české jednotky v Litvě patří Eager Leopard a závěrečné certifikační cvičení Iron Wolf. Jednotky se hlavně prověřily v manévrové obraně, boji na zdrženou a kompletní spolupráci v rámci mezinárodního praporu. „Působení v Litvě pro nás bylo významnou příležitostí k získání zkušeností během intenzivního a dlouhodobého výcviku v mezinárodním prostředí. Procvičovali jsme všechny druhy bojové činnosti, tedy útok, obranu, dále přesuny jednotek i doprovody. Díky kombinovanému přesunu do místa nasazení, který byl po železnici a po vlastní ose, jsme si vyzkoušeli přesuny jednotek na velkou vzdálenost a přes území cizích států,“ zhodnotil velitel posledního úkolového uskupení major Václav Pejchar.