EUTM Mali

Název operace: European Union Training Mission
Jednotka: 44. lmopr (Jindřichův Hradec)
Termín: listopad 2019 – duben 2020
Místo: Mali/Afrika

V těchto dnech se vrací příslušníci třináctého úkolového uskupení EUTM MALI. Hlavními úkolem celé mise bylo pomáhat při výstavbě a výcviku malijské armády tak, aby byla v budoucnu schopna čelit útokům islamistických radikálů a zachovat suverenitu a teritoriální integritu země.

Výcviková mise EU je sestavena z Jednotky ochrany Bamako, v počtu 31 osob, jejíž jádro je tvořeno vojáky 53. pluku průzkumu a elektronického boje, a doplněno je příslušníky 41. mechanizovaného praporu.

Úkolem jednotky je ochrana velitelství výcvikové mise EUTM (Training Mission) v Bamaku, provádění doprovodů velitele a štábu mise, zabezpečení velitelství, ochrana a doprovod VIP a MEDEVAC. Druhou částí je 2. jednotka ochrany Koulikoro, v počtu 74 osob. Ta zabezpečuje ochranu výcvikového kempu v Koulikoro, doprovody a ochranu příslušníků velitelství a podílí se na výcviku malijské armády. Sestavena je převážně z příslušníků 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce a doplněna je o příslušníky 53. pluku průzkumu a EB, Velitelství výcviku Vojenské akademie, Velitelství 4. brigády rychlého nasazení, 42. mechanizovaným praporem a 14. plukem logistické podpory. Jako velitel jednotky zde působí kpt. Ing. Tomáš Mikulec.