Čtvrtek byl pro výsadkáře ve znamení bojového slanění

Ve čtvrtek 10. března byl slyšet nad městem Chrudim burácející rotor vrtulníku Mi-17 při náročné výsadkové přípravě paragánů ze 4. brigády rychlého nasazení.

Probíhalo zde cvičné bojové slanění z vrtulníku do zájmového prostoru nepřítele. Paragáni jej prováděli z výšky třiceti metrů. Toto slanění musí být velmi rychlé a překvapivé.

Jakmile instruktor výsadkové přípravy otevře dveře vrtulníku a vydá povel, každý přesně ví, co má dělat. Každý výsadkář je profesionál a musí perfektně znát svoji úlohu. Připoutání lana do osmy (tj. železo, které svým tvarem připomíná osmičku) ve třiceti metrech, když je vrtulník ve visu a hýbe se ze strany na stranu, není snadné. Ovšem výsadkáři z brigády jsou profesionálové a tak vše probíhalo jako na drátkách. Po slanění musí zaujmout kruhovou obranu, ve které vojáci kryjí ostatní, co slaňují. Po té co slaní poslední, odpoutá instruktor lano a vrtulník mizí v dáli. Teď začíná ta pravá práce výsadkáře, kdy plní daný bojový úkol.

Tento náročný výcvik je pro vojáky denní rutinou, ale i zde musí být všichni sehraní. Instruktoři výsadkové přípravy, piloti i vojáci se vzájemně dokonale doplňují díky jejich profesionalitě a vysokému profesnímu umu.

„Dobře vycvičený paragán se nikdy nesmí splést! To totiž nahoře může znamenat fatální následky,“ dodal praporčík Viktor Kubáň starší instruktor výsadkové přípravy 4. brigády.

Tento náročný charakteristický výcvik je důvodem, proč je každý výsadkář tolik hrdý a pyšný na červený baret, který tak hrdě nosí.