První polovina výsadkářů se vrátila ze zahraniční mise v MALI

Ve čtvrtek 1. září kolem desáté v noci dosedlo letadlo s polovinou českých vojáků, kteří se vrátili ze zahraniční operace v MALI.

  1. jednotka AČR převzala operační úkol dne 11. března 2016. Úkolem jednotky byla ochrana velitelství výcvikové mise EUTM (Training Mission) v Bamaku, provádění doprovodů velitele a štábu mise a částečně i výcvik malijské armády. Při plnění tohoto úkolu spolupracovala s francouzskými, německými a malijskými jednotkami.

Velitelem 7. jednotky byl kapitán Jiří Staněk ze 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce. Většina z vojáků jednotky již působila v zahraničních operacích v Afghánistánu, Kosovu nebo v Iráku.

Organizační jádro české 7. jednotky EUTM Mali tvořili vojáci ze 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce. Jednotka byla doplněna o příslušníky Velitelství výcviku – Vojenské akademie z Vyškova.

Jednotka zabezpečovala ochranu velitelství výcvikové mise EUTM (Training Mission) v hlavním městě Bamaku, a prováděla doprovody osob a konvojů. Čtyři vojáci jednotky se na základně Koulikoro (cca 60 km od Bamaka) podíleli na výcviku malijských vojáků.