Libavský speciál na hradě Helfštýn vyhráli vojáci 43. výsadkového praporu Chrudim

Úvodní nástup zúčastněných hlídek Autor: kpt. Ladislav Kabát

Další ročník Letního libavského speciálu je u konce a zná své vítěze. Letos se jimi stali příslušníci 43. výsadkového praporu Chrudim. Vojenský přírodní víceboj, který organizuje 7. mechanizovaná brigáda, se konal od pondělí 10. července do čtvrtka 13. července. Soutěž byla určena tříčlenným hlídkám z útvarů pozemních sil Armády České republiky a byla kvalifikací na SummerSurvival, mezinárodní mistrovství AČR.

Závodu se letos zúčastnilo deset vojenských hlídek, které se v pondělí dopoledne sešly v kasárnách generála Zahálky v Hranicích. Zde proběhl zahajovací nástup, úvodní poučení a poslední přípravy potřebného materiálu. Odpoledne byly hlídky převezeny k hradu Helfštýn, v jehož prostorech byla připravena trasa plná úkolů souvisejících především s vojenským lezením.

Soutěžící museli například překonat hradby pomocí provazových žebříků, dostat se z hradního příkopu a vrcholem byl výstup na hradní věž po síti a následné slanění do nádvoří. Zajímavostí je, že Letní libavský speciál se v hradních prostorech konal vůbec poprvé.

Závod prověřil tělesnou připravenost

„Závod jako takový je zaměřen na oblast speciální tělesné přípravy. Většina disciplín se skládá z lezení, plavání či překonávání překážek, přičemž důraz je kladen na orientaci v terénu,“ popsal hlavní organizátor a koordinátor soutěže kapitán Ladislav Procházka.

Hlídky se během čtyř dnů mezi jednotlivými body přesunovaly výhradně pěšky jen s pomocí mapy, buzoly a s kompletní požadovanou výstrojí a materiálem v batohu. Zakázány byly přístroje GPS a mobilní telefony mohly být použity pouze v případě nouze.

Jedna hlídka odstoupila

Soutěžní trojice dopředu neznaly trasu ani jednotlivé disciplíny. Kam mají jít a jaký úkol budou plnit, se vždy dozvěděly až na místě. V průběhu tří dnů vojáci překonali desítky kilometrů především v prostoru vojenské újezdu Libavá, zažili silnou bouřku i úmorná vedra. Své síly měřili v nelehkých disciplínách jako plavání v maskáčích, plavba vytyčenou trasou na nafukovacím člunu, střelba z airsoftových zbraní, noční orientační běh, crossfitová dráha, bojová dráha a další.

V průběhu závodu odstoupila jedna hlídka. Všechny ostatní přes náročné klimatické podmínky, minimum spánku, rostoucí fyzickou únavu a přibývající zdravotní potíže speciál dokončily. Vítězi se nakonec stali příslušníci 43. výsadkového praporu Chrudim, na druhé příčce se umístila trojice z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec a bronz získali soutěžící ze 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice.

Úvodní nástup zúčastněných hlídek Autor: kpt. Ladislav Kabát Hrad Helfštýn skrýval náročnou lanovou dráhu Autor: kpt. Ladislav Kabát Z věže se slaňovalo do nádvoří Autor: kpt. Ladislav Kabát Plavání v maskáčích dá zabrat Autor: kpt. Ladislav Kabát Střelba z airsoftové útočné pušky Autor: kpt. Ladislav Kabát Převracení pneumatik v úvodu crossfitové disciplíny Autor: kpt. Ladislav Kabát Někteří soutěžící šli do zhoupnutí naplno Autor: kpt. Ladislav Kabát Závěrečné žebříky bojové dráhy Autor: kpt. Ladislav Kabát Jednou z posledních disciplín bylo absolvování dráhy na člunu Autor: kpt. Ladislav Kabát