Zemřel generálporučík Jaroslav Klemeš, poslední parašutista z protektorátu

V pondělí odpoledne ve věku 95 let zemřel generálporučík Jaroslav Klemeš, hrdina a veterán druhé světové války. V únoru 1945 byl vysazen v okupovaném Československu v rámci Operace Platinum – Pewter. V roce 2016 obdržel nejvyšší státní ocenění, Řád Bílého lva. Kromě toho byl posledním žijícím výsadkářem vyslaným za války z Velké Británie do Československa. Pohřeb s vojenskými poctami se uskuteční v pondělí 14. srpna v 15 hodin ve strašnickém krematoriu v Praze.

 

 

 

 

„Dnes odpoledne nás pokojně ve věku 95 let opustil hrdina a veterán 2. sv. války generálporučík Jaroslav Klemeš. Čest jeho památce. Odešel nejen poslední žijící parašutista vysazený na území protektorátu, ale i dlouholetý patron armádních výsadkářů,“ sdělil ministr obrany Martin Stropnický.

„V generálporučíku Klemešovi ztrácíme nejen vojáka – hrdinu a posledního z parašutistů vysazených za války na území tehdejšího protektorátu, ale především skvělého člověka, který nám všem byl až do posledních dnů příkladem. Čest jeho památce,“ vyjádřil hluboký zármutek náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

Zapojil se do Pražského povstání

Generálporučík Jaroslav Klemeš byl příslušníkem československého zahraničního odboje za druhé světové války. Narodil se 31. ledna 1922, bojoval ve Francii a Británii a v únoru 1945 byl vysazen jako radista skupiny Platinum-Pewter. V noci z 16. na 17. února 1945 přistál poblíž Nasavrk na Chrudimsku a z území protektorátu vysílal zprávy do Anglie. S vysílačkou Anna se zapojil i do Pražského povstání.

Za své zásluhy Jaroslav Klemeš získal Československý válečný kříž a další ocenění. Za komunismu byl perzekuován, v roce 1968 a v roce 1990 rehabilitován. V roce 1997 mu byla udělena Medaile za hrdinství a loni v říjnu obdržel Řád Bílého lva.

Více se dočtete v nekrologu na stránce Vojenského historického ústavu.

Pohřeb s vojenskými poctami

Pohřeb válečného hrdiny a veterána Jaroslava Klemeše se uskuteční v pondělí 14. srpna ve strašnickém krematoriu v Praze. Poslední rozloučení s vojenskými poctami začne ve Velké obřadní síni v 15 hodin.

S Jaroslavem Klemešem se přijdou rozloučit nejvyšší představitelé ministerstva obrany a armády, nad krematoriem přeletí armádní vrtulníky, vojenská hudba zahraje státní hymny a bude vystřelena čestná salva.