Cvičení Capricorn 2018 jindřichohradecké vojáky potrénovalo nejen ve střelbách

Zástupce velitele čety objasňuje podmínky střelby Autor: četař Jakub Hendrych

Čtyřicet vojáků ze 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce se zúčastnilo mezinárodního cvičení pěších jednotek Capricorn 2018 v rakouských Alpách. Připojili se k celkem 550 vojákům z Rakouska, Německa, USA, Slovinska, Polska, Bulharska a Belgie. Cílem cvičení bylo ujednotit činnosti a taktiku jednotek při boji v horském terénu v rámci Evropské unie.

Výcvik přijel zhlédnout i rakouský spolkový prezident Alexander Van der Bellen a rakouský ministr obrany Mario Kunasek. Z Armády České republiky cvičení navštívil generálmajor Ján Gurník, velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník Roman Náhončík a zástupce velitele 44. lehkého motorizovaného praporu major Přemysl Tuček.

Capricorn, který vedli rakouští a němečtí instruktoři, byl rozdělen do tří bloků. První blok se zabýval střeleckou přípravou, kde naši vojáci provedli bojové střelby družstev a nacvičovali například střelbu z převýšení či zavěšeni za horolezeckou výstroj.

Absolvovali výcvik mobility

Ve druhém bloku absolvovali výcvik v tzv. mobility. Jednalo se nejen o přesuny na lyžích a sněžnicích, ale i o střelbu z nich, přesuny za využití rakouské a německé horské techniky jako jsou například sněžné skútry nebo pásová vozidla Hägglund. Nechyběly ani aeromobilní operace. Čeští vojáci si také vyzkoušeli přepravu materiálu do těžko přístupných míst za pomoci tažných zvířat, konkrétně koní a mul. Součástí tzv. mobility byla záchrana osob za využití horolezecké techniky a výcvik v lavinovém nebezpečí. Vše završil přesun na zhruba 10 km s převýšením 800 metrů.

Třetí blok se zabýval přežitím v tísni v horském terénu. První mrazivou noc přečkali vojáci ještě ve stanech, ale druhou noc již nocovali ve sněhových záhrabech.

„Naši vojáci se v rámci mezinárodní konkurence určitě neztratili, výcvik v neznámém horském terénu je samozřejmě pro jednotku velmi důležitý pro případné možné nasazení spolu s ostatními armádami Evropské unie,“ zhodnotil úsilí vojáků ze 44. lehkého motorizovaného praporu plukovník Roman Náhončík.

Před odchodem na další zaměstnání Autor: četař Jakub Hendrych Bojové střelby na sněhu a ledu Autor: četař Jakub Hendrych Střelby na lyžích Autor: četař Jakub Hendrych Zástupce velitele čety objasňuje podmínky střelby Autor: četař Jakub Hendrych Součástí prvního bloku výcviku byla střelecká příprava Autor: četař Jakub Hendrych První mrazivou noc jsme přečkali ještě ve stanech Autor: četař Jakub Hendrych Vojáci si v drsných podmínkách mohli ověřit svoje fyzické i psychické limity Autor: četař Jakub Hendrych Součástí bloku „Mobility" byly i aeromobilní operace Autor: četař Jakub Hendrych