Žatecká 4. brigáda rychlého nasazení vybírala nové průzkumáky. Z dvou desítek adeptů prošla necelá polovina.

Výběrová řízení k průzkumným jednotkám nabývají stále více na oblibě. Dostat se na průzkumnou četu je prestiž, nikdy neprošla víc než půlka uchazečů. Fyzická kondice je přitom jen jeden z mnoha aspektů, které se u uchazečů o elitní funkci hodnotí.

“Každý druhý z vás to tento týden nedokončí. Není to soutěž, pomáhejte si vzájemně, aby vás co nejvíce dosáhlo cíle. Hledáme týmové hráče,” v úvodním proslovu řekl adeptům nadporučík P. K., příslušník zpravodajského oddělení Velitelství 4. brigády rychlého nasazení (4. brn).

Každý uchazeč je od vstupního pohovoru sledován psychology, zdravotníky a instruktory. Všichni z dohlížejících jsou zkušení profesionálové a řada z nich podobnou prověrkou v minulosti prošla a u průzkumných jednotek absolvovala i zahraniční operaci.

“Celou dobu bude každý z vás pod drobnohledem instruktorů, kteří prošli tvrdšími zkouškami a jsou to ti, kteří si hledají nové členy své jednotky,” uzavřel svou řeč nadporučík P. K.

Po vyřízení nezbytných formalit a psychologického vyšetření začalo výběrové řízení “zahřívacím” přespolním během, který vyřadil první uchazeče. Kdo podcenil přípravu nebo zdravotní stav sklízel co zasel. Každá další disciplína byla sítem, kterým se do slavnostního vyřazení probojovalo 9 nejlepších.

“Z dvaceti uchazečů o práci v průzkumných četách 4. brn se do cíle dostalo devět vojáků. Možná se to bude zdát málo, ale jedná se o jednotky určené pro ty nejlepší vojáky. Proto máme velmi přísný výběr. Ti kteří nakonec budou zařazeni k průzkumu, si to zasloužili a my věříme, že i v budoucnu bude motivací sloužit v těchto jednotkách,” zhodnotil velitel výběrového řízení kapitán M. V.

První den se po běhu všichni přesunuli na překážkovou NATO dráhu. V dalších dnech následovalo překonání vodního toku, střelby, taktická příprava, přezkoušení ze znalostí cizích armád, zdravotní příprava a další oblasti nezbytné pro práci profesionála. Perné čtyři dny uzavřel vytrvalostní pochod. Všichni přitom od pondělí měli jen 15 hodin volna na osobní hygienu, ošetření výstroje a výzbroje i samotný spánek.

“Jsem unavený, bolavý, ale spokojený. V současné době sloužím v Táboře na druhé rotě, ale jsem z Ústí nad Labem. Výběrové řízení jsem proto podstoupil s vidinou toho, že budu moci sloužit u průzkumu v Žatci,” řekl po dokončení výběrového řízení desátník P. J.

U 4. brn se v průběhu výcvikového roku nepravidelně konají výběrová řízení k elitním jednotkám průzkumu, odstřelovačů a C4ISTAR. Podmínky jsou různé a náročnost vysoká. Zpravidla všechny disciplíny nedokončí více než polovina uchazečů.