Skotské hry jako netradiční forma sportovního dne měly úspěch

Sportovní dny jsou u většiny jednotek obvykle koncipovány jako celodenní klání mezi vojáky nebo mezi jednotkami, zpravidla v tradičních sportovních disciplínách. U žateckého 41. mechanizovaného praporu (41. mpr) sportovní den oblékli netradičně do skotského kiltu.

V rámci sportovních dnů u našich jednotek bývá vypsána řada disciplín pro jednotlivce i celky tak, aby se na závěr dne mohli vyhlásit ti nejlepší. Míčové hry nebo silové disciplíny se řadí mezi ty nejoblíbenější a dělají ze sportovního dne určitou formu odměny pro vojáky, kteří mají za sebou náročný výcvikový rok. Výjimkou nebyl ani sportovní den velitele 1. mechanizované roty (1. mr) žateckého praporu, který měl ovšem výjimečný průběh.

„Skotsko a Skotové jsou moje srdeční záležitost a jejich tradiční Skotské hry (v originále Highland games) mě nadchly natolik, že jsem se rozhodl jimi zpestřit závěr výcvikového roku v rámci sportovního dne velitele roty. Hlavním důvodem byla vedle neobvyklosti i náročnost. Kdo si projde všemi disciplínami, toho bude druhý den bolet celé tělo, ale vzpomínky zůstanou jistě krásné,“ vysvětluje původ nápadu velitel roty kapitán Martin Konvalinka.

Skotské hry jsou dnes chápány spíše jako oslava skotské kultury. Tedy událost v duchu skotských tradic, kde zní celý den dudy, tančí se skotské tance a nosí se kilt, tedy skotská sukně pro muže. Alespoň náznakem se tradice drželi i organizátoři prvních skotských her u 41. mpr. Kapitán Konvalinka sportovní den zahájil ve skotském outfitu a za doprovodu reprodukovaných skotských folklorních skladeb.

„Hned v úvodu jsem vojáky krátce seznámil s historickým původem her a následně jsme prošli všechna jednotlivá stanoviště. Bylo potřeba každou jednu disciplínu pečlivě vysvětlit a předvést, jelikož to byla pro všechny novinka. Navíc je celá soutěž dost fyzicky náročná a riziko úrazu je nemalé,“ dodal kapitán Konvalinka ke sportovnímu dni.

Zastoupeny byly tyto disciplíny: hod kamenem do dálky (11 kg), vrh pytlem slámy do výšky, vrh kládou (420 cm), farmářský běh (2x 50 kg), vrh závažím do výšky (12 kg) a hod závažím do dálky (28 kg). Jak samotné názvy napovídají, jsou disciplíny dost podobné tradičním atletickým disciplínám, jen je některé sportovní náčiní čistě přírodního charakteru (kámen, kláda). Pořadí jednotlivých disciplín nebylo předem určeno a každý měl několik pokusů, což zaměstnalo svalový aparát každého soutěžícího víc než málo. Ostatně běh se dvěma 50kg betonovými bloky nebo vrh čtyřmetrovou kládou, která se ještě musí za letu protočit o 180°, vytrestaly všechny účastníky dosyta.

„Rád provádím výcvik netradičním způsobem a tělesná příprava není výjimkou. Skotské hry jsem do výcviku zařadil ve formě sportovního dne pro jejich netradiční a atraktivní podobu. A moje vize se naplnila bezezbytku, všichni odcházeli ztrhaní a nadšení,“ zhodnotil s úsměvem klání velitel 1. mr kapitán Konvalinka, který celkově obsadil druhé místo.